Ασταμάτητη και Πρωτοχρονιά στην κορυφή η Εφές

Written by  Δεκ 26, 2019

Η Αναντολού Εφές έκανε επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο και απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με το ευρύ 99-79, με το οποίο επέστρεψε στις νίκες και έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην χρονιά στην κορυφή της βαθμολογίας με απολογισμό 13-3.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, άντεξε για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια λύγισε από τις απουσίες και την κόπωση και έτσι έπεσε στο 11-5, όπου μοιράζεται την 4η θέση μαζί με την ΤΣΣΚΑ.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα και με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να ξεκινά καλά από τα 6,75 μ. προηγήθηκε 5-11 στο 5’, με την Εφές να αντιδρά άμεσα, να προηγείται με 15-13 και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-19.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (26-25), ενώ με τον Τζέηκ Κοέν να κάνει καλό παιχνίδι, προηγήθηκαν ξανά με 34-36, αλλά η Εφές με 10 συνεχόμενους πόντους του Ροντρίκ Μπομπουά πήρε και πάλι κεφάλι με 44-36, έφτασε ακόμα και σε διψήφια διαφορά (48-38) και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 48-41 υπέρ της.

Η Εφές μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (68-46) και ουσιαστικά πήρε προβάδισμα νίκης, αφού με αυτή τη διαφορά ολοκληρώθηκε και το δεκάλεπτο (80-58).

Τίποτα πλέον δεν μπορούσε να αλλάξει, με την Εφές να διατηρεί με χαρακτηριστική ΄άνεση τη διαφορά της και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 99-79 που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας και τα αποτελέσματα των «συγκατοίκων» της, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους και 5 ασίστ, ο Ροντρίκ Μπομπουά είχε 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Κρούνοσλαβ Σίμον σημείωσε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Μακάμπι, ο Τζέηκ Κοέν είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Σκότι Γουίλμπεκιν 12 πόντους και ο Άντζελο Καλοϊάρο 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-41, 80-58, 99-79

Φωτό: euroleague.net