Με ανατροπή η Ζαλγκίρις τη Μακάμπι

Written by  Ιαν 02, 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πήρε τη νίκη με 73-68, που την ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας το 5-12, με την «ομάδα του λαού» να χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει στις θέσεις της τετράδας και να μένει στο 11-6.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε λαβωμένη στο παρκέ, αφού εκτός από τις γνωστές απουσίες των Ντιμπαρτολομέο, Ουόλτερς, Μπλακ και Κάσπι, στερήθηκε των υπηρεσιών ακόμα δύο σημαντικών παικτών, του Σκότι Γουίλμπεκιν και του Οθέλο Χάντερ, καθιστώντας το έργο της ακόμα πιο δύσκολο.

Η Μακάμπι μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήρε νωρίς μια μικρή διαφορά (6-11), ενώ με τον Τζέηκ Κοέν να ξεκινά δυνατά, έφτασε ακόμα και το +8 (11-19) πριν η Ζαλγκίρις μειώσει στο τέλος του δεκάλεπτου σε 17-21.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 25-23, αλλά η Μακάμπι απάντησε με σερί 11-0 για να πάρει κεφάλι με 25-34 και έφτασε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με προβάδισμα 29-34.

Η Μακάμπι μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 10-0 προηγήθηκε με 29-44 δείχνοντας πως, ακόμα και με πολλές απουσίες, παραμένει μια πολύ δυνατή ομάδα, όμως, η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε, πραγματοποίησε αντεπίθεση διαρκείας και, έφτασε στην ισοφάριση με την λήξη του δεκάλεπτου σε 53-53.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ήδη φόρα και με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 61-53, βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Γιάννη Σφαιροπουλου, που παρ’ όλα αυτά, έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν μέχρι τον πόντο (64-63), αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην τελική ανατροπή, με την Ζαλγκίρις να παίρνει τελικά τη νίκη με 73-68.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους, με τον Αρτούρας Μιλάκνις, τον Ζακ Λεντέι και τον Εντγκάρας Ουλανόβας να σημειώνουν από 10 πόντους.

Για την Μακάμπι, ο Τζέηκ Κοέν είχε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 18 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-34, 53-53, 73-68