Η Ζενίτ έκανε τη ζημιά στην Μπασκόνια

Written by  Ιαν 15, 2020

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε τη νίκη με 72-66 επί της Μπασκόνια, σε ένα κακό παιχνίδι με πολλά λάθη και για τις δύο πλευρές, ανέβηκε στο 6-13 και έκανε σημαντική… ζημιά στην ισπανική ομάδα που αναζητούσε την ανάκαμψη για να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για την πρόκριση στα play off, μένοντας, ωστόσο, αρκετά μακριά και στο 7-12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 10-2, με την Μπασκόνια να προσπαθεί να μειώσει, να πλησιάζει στο 17-14, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο πριν τη λήξη του δεκάλεπτου, που βρήκε την Ζενίτ να προηγείται με 23-16.

Με σερί 5-0 η Ζενίτ έφτασε το +12 (28-16) και είχε εγκλωβίσει για τα καλά την ισπανική ομάδα, καταφέρνοντας να διατηρεί το προβάδισμά της στα όρια του διψήφιου μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, που την βρήκε να προηγείται με 39-31.

Η Μπασκόνια ανέκαμψε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 45-43 και απείλησε με την ανατροπή, όμως, η Ζενίτ δεν έχασε το προβάδισμά της και έμεινε μπροστά έστω και με μικρή διαφορά και στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, που τελείωσε με το σκορ στο 53-49.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για μια ακόμα φορά στο καλάθι (55-53), ενώ με τρίποντο του Χένρι κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 60-61, με ις δυο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες 65-65 στο τελευταίο λεπτό, εκεί όπου η Ζενίτ ήταν πιο ψύχραιμη, ανάγκασε σε λάθη την Μπασκόνια (συνολικά 20 στο παιχνίδι) και έφτασε στη νίκη με 72-66.

Ο Γουίλ Τόμας ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ματέους Πονίτκα είχε 14 πόντους, με 6 ριμπάουντ και ο Κόλτον Άιβερσον είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Για την Μπασκόνια, ο Νικ Στάουσκας σημείωσε 15 πόντους, ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Πιέρια Χένρι είχε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-31, 53-49, 72-66