Έκανε τη δουλειά και έχει "μαξιλαράκι" δύο νικών

Written by  Ιαν 18, 2020

Με όπλο του την άμυνα, στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Ζάλγκιρις, με 96-94 και βρίσκεται σταθερά στην 6η θέση, σε απόσταση δύο νικών από τις θέσεις 7-8, όπου βρίσκονται Βαλένθια και Αρμάνι Μιλάνο.

Οι πράσινοι, είχαν τον Νικ Καλάθη σε εξαιρετική βραδιά για ακόμα μια αγωνιστική καθώς έκανε ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ. Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός δίνει νέο εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Βιλερμπάν (24/1, 21:30).

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα καθώς απόλυτα εύστοχη στα δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Ζακ ΛεΝτέι να κάνει τη διαφορά, έφτασε στο +9 (18-27). Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν λειτουργούσε και έτσι  οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έβρισκαν συνέχεια ελεύθερα σουτ.  Ο Ρικ Πιτίνο από την πλευρά του προσπαθούσε να αλλάξει την κατάσταση με συνεχείς αλλαγές. Ο Ταϊρίς Ράις έδωσε μια ώθηση στη δεύτερη περίοδο αλλά παρά τις προσπάθειες τους  οι πράσινοι, ήταν πίσω στο σκορ με τη λιθουανική ομάδα να είναι στο +8 (32-40) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο βρήκε το τριφύλλι να παραμένει πίσω (46-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε αρκετά, ο Νικ Καλάθης ανέβασε την απόδοσή του και μαζί με τον Ταϊρίς Ράις έδωσαν στην ομάδα τους την ώθηση που χρειαζόταν και έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (71-66). Η αμυντική λειτουργία συνέχισε να βελτιώνεται για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, με τους παίκτες του τριφυλλιού να φτάνουν μέχρι το +10 (82-72) στο 35' της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αλλά ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο. 7.5'' πριν το τέλος διαφορά έφτασε τους δύο πόντους (96-94) αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης και ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ σημαντική νίκη που τον εδραιώνει στην 6η θέση με απόσταση "ασφαλείας" δυο νικών από τις Βαλένθια και Αρμάνι που ακολουθούν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 16 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Ράις 20 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (5 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (1), Τζόνσον 6 (2), Φρεντέτ 11 (1), Καλάθης 14 (6/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπεντίλ 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ρίβερς 13 (3), Λεκαβίτσιους 16 (5/7 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Χέιζ 9 (2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7 (1), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 10 (1), Λαντέιλ 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 10.

Φωτο: euroleague.net