«Ίδρωσε» με Ερ. Αστέρα και παρέμεινε τετράδα η Μπαρτσελόνα

Written by  Ιαν 24, 2020

Ο Ερυθρός Αστέρας απείλησε την Μπαρτσελόνα με μια οδυνηρή εντός έδρας ήττα, αλλά στο τέλος οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν έστω και δύσκολα με 86-82 και ανέβηκαν στο 15-6 που τους διατηρεί στην πρώτη τετράδα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο 9-12 και με μια χαμένη ευκαιρία να μπουν ξανά στην οκτάδα.

Η σερβική ομάδα άντεξε στα πρώτα λεπτά, μένοντας κοντά στο σκορ και παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με 11-13, αλλά η Μπαρτσελόνα με τον ασταμάτητο Μίροτιτς (14 πόντους με 6/7 δίποντα στο δεκάλεπτο), πήρε μπροστά δημιούργησε μια διαφορά (23-15) και έκλεισε μια αρκετά παραγωγική εναρκτήρια περίοδο με διαφορά 12 πόντων (31-19).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0 μείωσαν σε 31-27, στέλνοντας τα πρώτα… σημάδια, ενώ έφτασαν και στον απόλυτο αιφνιδιασμό, παίρνοντας προβάδισμα με 39-42, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 41-42 και με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 12-23 υπέρ τους.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δημιουργώντας μια μικρή διαφορά (54-48), αλλά η σκληροτράχηλη ομάδα του Βελιγραδίου, όχι μόνο δεν τα παράτησε, αλλά έκανε την δική της αντεπίθεση για να προηγηθεί με 60-66 και να μπει μπροστά στο σκορ στην τελευταία περίοδο (62-66).

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα στα χέρια τους και έδειχναν ικανοί να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη, αλλά οι «μπλαουγκράνα» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 77-70, δημιουργώντας συνθήκες νίκης.

Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 6-0 για να μειώσει στον πόντο και τα τελευταία λεπτά ήταν για… γερά νεύρα, με τον Πάου Ρίμπας να καθαρίζει για την Μπαρτσελόνα στο τελευταίο λεπτό, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη με το τελικό 86-82.

Ο Νίκολα Μίροτιτς σταμάτησε στους 25 πόντους με 6 ριμπάουντ, με τον Μπράντον Ντέηβις να έχει 10 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Λορένζο Μπράουν είχε 15 πόντους με 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Κέβιν Πάντερ είχε 13 πόντους με 4 ασίστ και ο Τζέημς Γκιστ με τον Βλαντιμίρ Στίματς σημείωσαν από 12 πόντους με 6 και 4 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 41-42, 62-66, 86-82