Ζήτημα… άμυνας και ανωτερότητας για την ΤΣΣΚΑ

Written by  Ιαν 30, 2020

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε σεμινάρια άμυνας στην Χίμκι, την οποία ανάγκασε σε αρνητικό ρεκόρ παραγωγής στο τρίτο δεκάλεπτο της μεταξύ τους αναμέτρησης, επικράτησε εύκολα εκτός έδρας με 78-69, ανεβαίνοντας στο 16-6 και παρέμεινε σταθερά στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους και την Χίμκι να έχει ένα μικρό προβάδισμα (12-9), με την ΤΣΣΚΑ να αναλαμβάνει τα ηνία στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκάλεπτου, να προηγείται με 15-19 και να κλείνει την περίοδο με προβάδισμα 19-23.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να παραμένουν κοντά και να μην επιτρέψουν στους Πρωταθλητές Ευρώπης να ξεφύγουν, κάτι που δεν απέφυγαν τελικά, αφού η ΤΣΣΚΑ με καλή άμυνα πήρε μια διαφορά με 29-36 και προηγήθηκε με +8 στο τέλος του ημιχρόνου (32-40).

Τα πάντα ξεκαθάρισαν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η ΤΣΣΚΑ με εκπληκτική άμυνα που κράτησε τους γηπεδούχους μόλις στους 6 πόντους στο δεκάλεπτο και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη, αφού προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου με 38-59 και δύσκολα θα μπορούσε η κατάσταση να ανατραπεί.

Στην τελευταία περίοδο, η ΤΣΣΚΑ έκανε απλώς… συντήρηση και επέτρεψε στην Χίμκι να μειώσει, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα, φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 69-78.

Ο Μάικ Τζέημς ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γιοχάνες Φόιχτμαν έκανε double-double με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κάιλ Χάινς είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος τελείωσε με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 27 πόντους με 6 ασίστ, αλλά και 8 λάθη, ενώ ο Γιάνις Τίμα είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-40, 38-59, 69-78