Ο Σλούκας… κέρασε για το milestone και η Φενέρ «αγγίζει» την οκτάδα

Written by  Ιαν 30, 2020

Σε μια αναμέτρηση με ιδιαίτερη σημασία για τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος ξεπέρασε τους 2.000 στην καριέρα του στην διοργάνωση, ο διεθνής γκαρντ ήταν ο πρωταγωνιστής μια ακόμα σημαντικής νίκης για την Φενερμπαχτσέ, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου με 74-70 και ανέβηκε στο 10-12, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα της Βαλένθια ή της Αρμάνι για να φτάσει για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της σεζόν στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 6-10 στα πρώτα λεπτά, αλλά η Άλμπα έμεινε κοντά, έκανε σερί 7-0 με κύριο εκφραστή τον Γκεντράιτις, που σημείωσε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε με νέο σερί 7-0 για τους γηπεδούχους, για το 22-17.

Η Άλμπα είχε βρει ρυθμό από τα 6,75 μ. παίρνοντας μια σημαντική διαφορά στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου (37-26) και το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με 41-33.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους 3 (51-48), με την Άλμπα να… αντέχει στην πίεση και να καταφέρνει να διατηρήσει το προβάδισμά της στο τέλος και αυτής της περιόδου, που την βρήκε να προηγείται με 56-50.

Η Φενερμπαχτσέ είχε βρει ρυθμό και μπήκε αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο, ισοφαρίζοντας σε 60-60 και πέρασε μπροστά με 63-67, έχοντας πλέον μεταφέρει το άγχος στην γερμανική ομάδα.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όταν η Άλμπα, αν και μείωσε σε 68-70, δεν απέφυγε τα βιαστικά λάθη, που βοήθησαν την Φενέρ να φτάσει τελικά στην πολύ σημαντική νίκη με 70-74, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 7-15.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Λουίτζι Ντατόμε είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ, Ο Λέο Βέστερμαν τελείωσε με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιαν Βέσελι είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Άλμπα, ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Λάντρι ΝΝοκό 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Μάρτιν Χέρμανσον 10 πόντους με 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-33, 56-50, 70-74