Ματσάρα στο Ισραήλ με… δώρο της Ρεάλ στον Παναθηναϊκό

Written by  Ιαν 30, 2020

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-77 έπειτα από ένα φοβερό σε εξέλιξη παιχνίδι, ανέβηκε στο 16-6 και παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας και έκανε ένα σημαντικό δώρο και στον Παναθηναϊκό, αφού με νίκη επί της Βαλένθια θα πιάσει την «ομάδα του λαού» στο 14-8 και την 5η θέση.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-5 στο 3’, όμως, η Ρεάλ με τον Ράντολφ να κάνει φοβερά πράγματα και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους, έμεινε κοντά και προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 19-21.

Με εξαιρετική άμυνα που κράτησε τους Μαδριλένους χωρίς πόντο για περισσότερα από 3’, η Μακάμπι έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 27-21 και ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας, ακόμα και σε διαφορά 8 πόντων (31-23), για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 38-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην «Βασίλισσα», που με σπουδαία άμυνα προηγήθηκε με 42-51 και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, ενώ έφτασε ακόμα και το +10 (44-54), κλείνοντας ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 49-57.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν, όπως αναμενόταν, συγκλονιστικό, με την Μακάμπι να μειώνει στον πόντο (58-59) και την Ρεάλ να ξεφεύγει και πάλι με 8 (60-68), με τα τελευταία λεπτά να είναι γεμάτα αγωνία και την Ρεάλ να είναι πιο ψύχραιμη στο τέλος στις βολές και να παίρνει την σημαντική νίκη με 77-81.

Ο Άντονι Ράντολφ ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φαμπιέν Κοσέρ είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Τρέι Τόμπκινς είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ επίσης, ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Έντι Ταβάρες τελείωσε με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκόρερ της Μακάμπι με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Οθέλο Χάντερ τελείωσε με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 49-57, 77-81