Μεγάλο «διπλό» στην Γαλλία για την Ζαλγκίρις

Written by  Ιαν 31, 2020

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν με 79-75, χάρη στην ψυχραιμία της και την μεγάλη εμφάνιση του Λεκαβίτσιους στην εκπνοή και έμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της οκτάδας με 8-14, πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην πρώτη αναμέτρηση της επερχόμενης «διαβολοβδομάδας».

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Ζαλγκίρις πήρε προβάδισμα με 8-14, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 6-0 για την ισοφάριση σε 14-14 και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες με 16-16.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με +5 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (18-23), ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους (21-29), με το παιχνίδι να μην έχει ιδιαίτερη ποιότητα, κάτι που αποτυπώθηκε στο 27-30 του ημιχρόνου.

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορά 9 πόντων (34-43) και ανέλαβε και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ έφτασε για πρώτη φορά στο +11 (37-48), με την Βιλερμπάν να μειώνει στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτο σε 50-55 και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι το πίστευαν πολύ και έφτασαν στην ανατροπή, καθώς με σερί 8-0 προηγήθηκαν με 63-61 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο με το σκορ να εναλλάσσεται σε προβάδισμα και ισοπαλίες.

Η Ζαλγκίρις μπήκε με προβάδισμα 70-73 στο τελευταίο λεπτό, αλλά η Βιλερμπάν με μια βολή του Τζεκιρί και τρίποντο του Τέιλορ προηγήθηκε με 74-73. Ο Λεκαβίτσιους απάντησε από τα 6,75 μ. για το 74-76 στα 30’’, η γαλλική ομάδα έχασε την ευκαιρία της και οι Λεντέι και Γουόλκαπ από την γραμμή των βολών διαμόρφωσαν το τελικό 74-79 που χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους έκανε μεγάλο παιχνίδι με 21 πόντους, ο Αρτούρας Μιλάκνις και ο Τοκ Λαντέιλ είχαν από 12 πόντους, ενώ ο Τόμας Γουόλκαπ τελείωσε με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Βιλερμπάν, που υποχώρησε επίσης στο 8-14, ο Τζόρνταν Τέιλορ είχε 15 πόντους, ο Ντέηβιντ Λάιτι 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τεό Μαλεντόν 13 πόντους με 5 ασίστ, ο Λίβιο Ζαν Σαρλ 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Τόνιε Τζεκίρι 11 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα; 16-16, 27-30, 50-55, 74-79

Φωτό: euroeague.net