Πέρασε και από το Βελιγράδι η Εφές

Written by  Ιαν 31, 2020

Η Αναντολού Εφές πέρασε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα στο Βελιγράδι, όπου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα επικράτησε με 85-78, έφτασε τις 7 συνεχόμενες νίκες και ανέβηκε στο 19-3, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την κούρσα από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η Εφές μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και προηγήθηκε με 0-11 μόλις στο 4’ δείχνοντας αποφασισμένη να τελειώνει την υπόθεση νίκη όσο το δυνατόν νωρίτερα.

Ο Ερυθός Αστέρας προσπάθησε να μπει ξανα στο παιχνίδι, αλλά με τον Σέιν Λάρκιν να συνεχίζει στον δικό του… ρυθμό και να σημειώνει 10 πόντους με 3/4 τρίποντα, η τουρκική ομάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 16-24.

Ίδια ακριβώς ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Εφές να ξεκινά με σερί 10-0 και να εκτοξεύει την διαφορά στο +18 (16-34), έφτασε ακόμα και στο +24 (20-44) και έκλεισε το ημίχρονο με το ευρύ 30-51, που της διασφάλιζε ένα σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το 25, όταν και διατηρούσαν τη διαφορά τους σταθερά στους 20 πόντους, όμως, ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε μια πρώτη αντίδραση, μειώνοντας στους 13 πόντους (58-71) πριν ο Σανλί διαμορφώσει το 58-72 του τρίτου δεκάλεπτου.

Με ένα γρήγορο σερί στην τελευταία περίοδο, η Εφές έστειλε ξανά τη διαφορά στους 17 πόντους (62-79) και έκοψε κάθε ελπίδα για τους γηπεδούχους και, στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα και επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να κάνει ένα γρήγορο 9-0 για να μειώσει σε 71-79 και να μετριάζει την έκταση της διαφοράς στο τελικό 78-85.

Ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε 24 πόντους (5/9 τρίποντα) με 3 ασίστ, ο Κρις Σίνγκλετον είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Ροντρίκ Μπομπουά είχε 11 πόντους με 3 ασίστ, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς σημείωσε 15 πόντους με 3 κλεψίματα, ο Βλαντιμίρ Στίματς είχε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Μπίλυ Μπαρόν 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Κέβιν Πάντερ πρόσθεσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85