«Δώρο» του Στάουσκας η νίκη στην Ρεάλ

Written by  Φεβ 05, 2020

Πλούσιο σε συγκινήσεις ήταν το ισπανικό ντέρμπι μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και της Μπασκόνια, με τον Νικ Στάουσκας να κάνει ένα ανόητο φάουλ στα 2’’ στον Φακούντο Καμπάτσο κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο και το παιχνίδι όδευε στην παράταση, με τον γκαρντ των Μαδριλένων να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 70-69.

Το αποτέλεσμα αυτό, φέρνει την Ρεάλ στο 17-6, ενώ αφήνει την Μπασκόνια στο 8-15, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για μια σημαντική νίκη, περισσότερο, βεβαίως, για το γόητρό.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 7-2 στο 2’ και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς, χωρίς, ωστόσο, να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ, με την Μπασκόνια να παίζει εντυπωσιακό άμυνα στα τελευταία 4’ του πρώτου δεκάλεπτου, να κρατά την «Βασίλισσα» στο μηδέν και με σερί 9-0 να προηγηθεί με 14-19.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σταθερά μπροστά σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκαν με 24-30, με την Ρεάλ να προσπαθεί να μείνει κοντά και να τα καταφέρνει, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 37-38.

Η Ρεάλ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά έπειτα από ώρα με 49-44 και φάνηκε να έχει συνέλθει μετά την ανάπαυλα,  με την Μπασκόνια να ισοφαρίζει προσωρινά με σερί 5-0, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με 53-49.

Ο Κοσέρ έβαλε την Ρεάλ μπροστά με 55-49, όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, απάντησαν άμεσα με σερί 11-2 και προηγήθηκαν με 57-60 και το παιχνίδι κύλησε στην κόψη του ξυραφιού μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Τόμπκινς με δικό του καλάθι έκανε το 68-65 για την Ρεάλ στα 15’’, η Μπασκόνια πήρε τάιμ άουτ και ο Σενγκέλια εκτέλεσε γρήγορα για το 68-67 και, στη συνέχεια, ο Πολονάρα έστειλε τον Τόμπκινς στη γραμμή των βολών με τον Αμερικανό να έχει 1/2 και να κάνει το 69-67 στα 11’’.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν γρήγορα το γήπεδο και ο Σιλντς ισοφάρισε στα 4’’ σε 69-69, όμως, ο Στάουσκας έκανε ανόητο φάουλ στον Καμπάτσο, με τον Αργεντίνο να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 70-69.

Ο Τρέι Τόμπκινς είχε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Φακούντο Καμπάτσο εκτός από την νικηφόρα βολή είχε 10 πόντους με 11 ασίστ και ο Γκάμπριελ Ντεκ σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ για την Ρεάλ, ενώ από την Μπασκόνια, ο Σαβόν Σιλντς είχε 14 πόντους, ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ματ Τζάνινγκ είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69

Φωτό: euroleague.net