Σε τροχιά play off η Φενερμπαχτσέ

Written by  Φεβ 05, 2020

Δυναμικά σε τροχιά play off μπήκε η Φενερμπαχτσέ, που επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 73-68 και έπιασε την Αρμάνι στο 11-12, έχοντας την υπέρ της ισοβαθμία, κάτι που την φέρνει στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αναγνωριστικά, με την Ζενίτ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 13-9, όμως, η Φενέρ απάντησε με σερί 10-0 για να προηγηθεί με 13-19, πριν ο Αγιόν με το πρώτο του καλάθι κάνει το 15-19 του πρώτου δεκάλεπτου.

Η τουρκική ομάδα είχε πια βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και με εντυπωσιακή επίδοση στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (20-37) και έγινε ο ρυθμιστής του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να αντιδρούν άμεσα, να μειώνουν στους 7 (32-39) και το ημίχρονο βρήκε την Φενέρ να προηγείται με 32-41.

Καλύτερα ξεκίνησε η Ζενίτ στο τρίτο δεκάλεπτο, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους και μειώνοντας στους 3 (45-48), με την Φενέρ να αντέχει στην πίεση των γηπεδούχων και να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι και το τέλος της περιόδου, όταν και προηγήθηκε 50-54.

Με πολύ καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, η Φενέρ έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (52-62), που της έδωσε σημαντικό αέρα νίκης, αφού παρά την τελική προσπάθεια αντεπίθεσης της Ζενίτ, που μείωσε σε 61-65, ήταν αρκετή για να χαρίσει το θετικό αποτέλεσμα στην τουρκική ομάδα με το τελικό 68-73.

Ο Λέο Βέστερμαν είχε 13 πόντους με 4 ασίστ, ο Κώστας Σλούκας πρόσθεσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιαν Βέσελι με τον Λουίτζι Ντατόμε είχαν από 11 πόντους με 4 και 3 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Για την Ζενίτ, που έμεινε στο 7-16, ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Όστιν Χόλις σημείωσε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Γουίλ Τόμας είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Τιμ Αμπρομάιτις πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 50-54, 68-73