Αλύγιστη, παρά τις απουσίες η Μακάμπι

Written by  Φεβ 06, 2020

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μετρούσε έξι απουσίες παικτών πριν την αναμέτρηση με την Χίμκι, παρ’ όλα αυτά, έπαιξε με πάθος και δύναμη και κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με 80-77 επί της Χίμκι και να μείνει στο κυνήγι της πρώτης τετράδας, έχοντας πια αποσπαστεί δυο νίκες από τον Παναθηναϊκό που εποφθαλμιά την 5η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-10 στο 3’ έφτασαν το +7 (11-18) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 20-28, έχοντας ήδη βάλει πολλά προβλήματα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Χίμκι έφτασε και το +10 (20-30), με την Μακάμπι να αντιδρά και να μειώνει στο καλάθι (31-33), αλλά και πάλι η ρωσική ομάδα με σερί 9-0 ξέφυγε με διψήφια διαφορά, που έφτασε και τους 11 πόντους (31-42), φτάνοντας με προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για το 36-47.

Η Μακάμπι βγήκε στο δεύτερο μέρος βελτιωμένη θεαματικά και με πιεστική άμυνα, που κράτησε την Χίμκι χωρίς πόντο για 3’, έκανε σερί 12-0 για να προηγηθεί με 48-47 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου στην ισοπαλία 60-60 με τους λογαριασμούς τους ανοικτούς για το τέλος της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση κύλησε σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο ως απόλυτο ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, μπαίνοντας στην ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό (77-77), με τον Μπράιαντ να δίνει προβάδισμα με 79-77, την Χίμκι να χάνει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ξανά ή και να περάσει μπροστά και τον Μπράιαντ να σφραγίζει τη νίκη για την Μακάμπι με μία βολή στα 3’’ πριν τη λήξη.

Ο Ελάιζα Μπράιαντ ήταν ο κορυφαίος της Μακάμπι με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 12 πόντους, ο Ντένι Αβντιτζά είχε 11 πόντους με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Οθέλο Χάντερ σημείωσε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Για την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Γιόνας Γερέμπκο είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Γιάνις Τίμα είχε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Στέφαν Γιόβιτς σημείωσε 11 πόντους με 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-47, 60-60, 80-77