Ανατροπή με σπουδαίο Μίροτιτς για την Μπαρτσελόνα

Written by  Φεβ 06, 2020

Η Μπαρτσελόνα ήταν πίσω στο σκορ σε ολόκληρο το παιχνίδι απέναντι στην Βαλένθια, όμως, στο τέλος ήταν αυτή που χαμογέλασε, αφού όχι μόνο επέστρεψε από το -15, αλλά πήρε και τη νίκη με ένα μεγάλο καλάθι του Μίροτιτς στα 3,4’’ πριν τη λήξη για το 77-76, που την φέρνει στο 17-6 μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 11-12 και την 8η θέση στην τριπλή ισοβαθμία με την Φενερμπαχτσέ και την Αρμάνι.

Η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν προηγήθηκε με 8-2, ενώ με την Μπαρτσελόνα να απειλεί σχεδόν αποκλειστικά με τον Μίροτιτς, βρέθηκε στο +7 (17-10) και έμεινε μπροστά στο τέλος του δεκάλεπτου με 21-18.

Με γρήγορο σερί 8-0 η Βαλένθια έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (29-18), αλλά αυτή τη φορά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε καλύτερα, έσφιξε την άμυνά της και μείωσε στον πόντο (36-35), με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 43-37.

Ένα νέο σερί 7-0 της Βαλένθια έστειλε την διαφορά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο +13 (50-37) και έβαλε και πάλι δύσκολα στους «μπλαουγκράνα», που από το τρίποντο του Σαν Εμετέριο βρέθηκαν και στο -16 (58-42) και είδαν τη νίκη να γλιστρά από τα χέρια τους.

Η Βαλένθια είχε διαφορά ασφαλείας στο τέλος του δεκάλεπτου (66-53) και έδειχνε ικανή να φτάσει στη νίκη που θα την διατηρούσε στην 7η θέση, ενώ με το καλάθι του Μίκι, βρέθηκε στο 32’ να προηγείται με +15 (68-53), που την καθιστούσε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Η συνέχεια, ωστόσο, άνηκε αποκλειστικά στην Μπαρτσελόνα που, με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, έβγαλε πάθος, ψυχή και σπουδαίες άμυνες, μείωσε σταδιακά και με το καλάθι του Μίροτιτς στα 3,4’’ πήρε την πολύ μεγάλη, όπως εξελίχθηκε νίκη.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία επιτυχία, ενώ ο Άνταμ Χάνγκα είχε 9 πόντους με 6 ασίστ και ο Τομά Ερτέλ 8 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την Βαλένθια, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο είχε 17 πόντους, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έκανε double-double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Χοάν Σάστρε πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 77-76