Ζορίστηκε, αλλά δεν σταματά η Εφές

Written by  Φεβ 06, 2020

Η Αναντολού Εφές τα βρήκε σκούρα απέναντι στην σκληροτράχηλη Ζαλγκίρις Κάουνας για 35’, όμως, στο τέλος μίλησε η διαφορά ποιότητας και ο εντυπωσιακός Λάρκιν, που χάρισε μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση και μαζί την νίκη με 96-91 που διευρύνει το εντυπωσιακό ρεκόρ της στο 21-3, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μένει στο 9-15.

Η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε την Εφές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν με εξαιρετική άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για περισσότερα από 3’ και προηγήθηκε με 0-8, με την τουρκική ομάδα να απαντά με μπροστάρη τον Πλάις, που σημείωσε 7 γρήγορους πόντους, για να δώσει προβάδισμα με 14-13 και το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με τους φιλοξενούμενους να έχουν οριακό προβάδισμα με 19-20.

Με γρήγορο σερί 6-0 χάρη σε τρίποντα των Μίσιτς και Σίνγκλετον, η Εφές πήρε προβάδισμα με 25-20, όμως, δεν το κράτησε για πολλή ώρα, καθώς η Ζαλγκίρις με δικό της σερί 9-0 προηγήθηκε 35-40 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο υπέρ της 40-43.

Η Ζαλγκίρις εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο (52-58), ενώ με την Εφές να εξακολουθεί να είναι άνευρη, έφτασε και το +9 (56-65), πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με σερί 7-0 για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 63-65.

Με τον Λάρκιν να έχει αρχίσει να βρίσκει ρυθμό, η Εφές προηγήθηκε και πάλι με 73-71, ενώ με το μομέντουμ πια υπέρ της, έφτασε και το +7 (85-78) και έφτασε στην νίκη με το τελικό 96-91.

Ο Σέιν Λάρκιν πρόσθεσε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση στο ενεργητικό του με 25 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Βασίλιε Μίσιτς ακολούθησε με 22 πόντους και 3 ασίστ, ο Τίμπορ Πλάις είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε επίσης 15 πόντους για την Εφές.

Από την Ζαλγκίρις, ο Κέισι Ρίβερς σημείωσε 21 πόντους με 6/11 τρίποντα, ο Ζακ Λεντέι είχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Εντγκάρας Ουλανόβας σημείωσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Νάιτζελ Χέις είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-43, 63-65, 96-91