«Τρομακτική» Ρεάλ διέλυσε την Φενερμπαχτσέ

Written by  Φεβ 20, 2020

Η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε χωρίς έλεος την Φενερμπαχτσέ, περνώντας σαν… οδοστρωτήρας από την Πόλη με 94-65 και συνεχίζει στο κυνήγι της 2ης θέσης, ανεβαίνοντας στο 19-6, κάνοντας, παράλληλα, ένα… δώρο στον Ολυμπιακό, που έπιασε την τουρκική ομάδα στο 11-14.

Οι Μαδριλένοι, αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους Ράντολφ και Γιουλ, ήταν καταιγιστικοί και έδειξαν ότι στην καλή τους μέρα είναι από τις ομάδες που φέτος δεν έχουν αντίπαλο, ακόμα κι αν αυτός είναι η ανεβασμένη τις τελευταίες αγωνιστικές Φενέρ, που έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά της να κάνει την ανατροπή και να διεκδικήσει μια θέση στην οκτάδα.

Η Φενέρ ήταν ανταγωνιστική μόνο στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 13-11, όμως, στη συνέχεια ανέλαβε… δράση η μηχανή της «Βασίλισσας» που με σερί 9-0 προηγήθηκε με 13-20 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15-22.

Η Ρεάλ συνέχισε με φοβερό ρυθμό και βρέθηκε νωρίς στο +14 (17-31), ενώ, έχοντας εγκλωβίσει στην ασφυκτική της άμυνα τους γηπεδούχους, προηγήθηκε με 27-44 και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 31-47.

Ένα μικρό σερί 5-0 έφερε τη μείωση του σκορ σε 36-47, με την Φενέρ να ρίχνει τη διαφορά έπειτα από πολλή ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (48-59), όμως, η Ρεάλ πάτησε και πάλι «γκάζι» και έφτασε για πρώτη φορά στο +20 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (51-71), έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Με την τουρκική ομάδα να έχει πια καταρρεύσει, η Ρεάλ συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, που έφτασε το +29 (53-82) και οδήγησε στο θριαμβευτικό 65-94 για την ισπανική ομάδα.

Ο Τζέισι Κάρολ σημείωσε 20 πόντους με 4/7 τρίποντα, ο Έντι Ταβάρες είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Τρέι Τόμπκινς σημείωσε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Μίκι πρόσθεσε 12 πόντους για την Ρεάλ.

Από το.. ναυάγιο της Φενερμπαχτσέ, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 21 πόντους με 11/11 βολές, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Γιαν Βέσελι σημείωσε 16 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-47, 51-71, 65-94