«Διπλό» στο Μιλάνο η Χίμκι και… μύλος για οκτάδα

Written by  Φεβ 20, 2020

Η Χίμκι πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 78-69 και δημιούργησε έναν… χαμό στον δρόμο για τα play off, καθώς πλέον μαζί με την ιταλική ομάδα, τον Ολυμπιακό και την Φενέρμπαχτσέ (εν αναμονή και του αγώνα του Ερυθρού Αστέρα με την ΤΣΣΚΑ), μοιράζονται την 8η προνομιούχο θέση, με τους Ρώσους να είναι αυτοί που υπερτερούν στην ισοβαθμία και τους «ερυθρόλευκους» να ακολουθούν.

Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με την Χίμκι να είναι αυτή που δημιούργησε μια μικρή διαφορά στο τέλος του δεκάλεπτου για το 16-21.

Με καλή άμυνα, η ρωσική ομάδα κατάφερε να εγκλωβίσει τους γηπεδούχους και να χτίσει διαφορά 9 πόντων (18-27), με την Αρμάνι, ωστόσο, να δείχνει σημάδια ανάκαμψης, να μειώνει σε 29-31 και να προσπερνά έπειτα από ώρα για το 34-33 και το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν οριακό προβάδισμα με 38-39.

Η Αρμάνι προηγήθηκε με 42-39 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου και άφησε προς ώρας υπόνοιες πως το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι, όμως, η Χίμκι απάντησε με εντυπωσιακό τρόπο και σερί 15-0 για να προηγηθεί με 42-54 και να γίνει ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, μέχρι τη λήξη της περιόδου, που την βρήκε να προηγείται με 51-59.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 4 (55-59), αλλά η Χίμκι αντέδρασε, έφτασε ξανά το +12 (57-69) και έκτοτε το μόνο που έκανε ήταν συντήρηση του προβαδίσματος, που την έφερε στην σημαντική νίκη με το τελικό 69-78.

Ο Αλεξέι Σβεντ με 18 πόντους και 6 ασίστ ηγήθηκε της ομάδας του, μαζί με τον Γιόνας Γερέμπκο που έκανε double-double με 16 πόνους και 12 ριμπάουντ, τον Ντέβιν Μπούκερ που είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ και τον Στέφαν Γιόβιτς που τελείωσε με 10 πόντους και 3 ασίστ.

Από την Αρμάνι, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 18 πόντους με 8 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ σημείωσε 15 πόντους και ο Κάλεμπ Ταρσέφσκι σημείωσε 12 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-39, 51-59, 69-78