Επέστρεψε στις νίκες και μένει τετράδα η ΤΣΣΚΑ

Written by  Φεβ 21, 2020

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες, περνώντας δύσκολα από το Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 86-81 και ανέβηκε στο 17-8, διατηρώντας την στην τετράδα, με την σερβική ομάδα να χάνει την ευκαιρία να βρεθεί στον όμιλο των ομάδων που ισοβαθμούν για την τελευταία θέση της οκτάδας, μένοντας στο 10-15.

Με τον Στίματς να παίρνει τις πρώτες προσπάθειες, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 11-7 στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Μπράουν να αναλαμβάνει στη συνέχεια, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με οριακό προβάδισμα 17-16.

Η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε σημαντικά την άμυνά της και προηγήθηκε με 22-28 στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και προηγήθηκαν με 34-32, κλείνοντας το ημίχρονο και πάλι με προβάδισμα ενός πόντους για το 37-36.

Και πάλι η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με 39-44 και ανέλαβε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας ακόμα και το +9 (49-58) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα καλό προβάδισμα (53-60).

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε αποφασισμένος στην τελευταία περίοδο και μείωσε στον πόντο (62-63), στέλνοντας… μήνυμα πως δεν θα καμφθεί εύκολα, όμως, η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που το έλαβε, πατώντας «γκάζι», που την έφερε στο +12 (66-78) και την έκανε το απόλυτο φαβορί για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Αυτό επιβεβαιώθηκε, με το τελικό 81-86 που φέρνει την ρωσική ομάδα και πάλι στην τετράδα και στο κυνήγια για ένα καλύτερο πλασάρισμα.

Ο Μάικ Τζέημς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 29 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ντάρουν Χίλλιαρντ πρόσθεσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ για την ΤΣΣΚΑ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Μπίλυ Μπαρόν είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Κέβιν Πάντερ είχε 12 πόντους, ο Τζέημς Γκιστ και ο Βλαντιμίρ Στίματς είχαν από 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Λορένζο Μπράουν είχε 10 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 53-60, 81-86

Φωτό: euroleague.net