Κερδίζει και… ελπίζει η Μπασκόνια

Written by  Μαρ 05, 2020

Η Μπασκόνια πέρασε νικηφόρα από την Γερμανία, όπου επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 80-71 και ανέβηκε στο 11-16, διατηρώντας ζωντανές τις μαθηματικές ελπίδες της για πρόκριση στα play off της Turkish Airlines Euroleague.

Το αρχικό 0-7 στο 3’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως, η Μπάγερν αντέδρασε και προηγήθηκε με 13-11 και, κατάφερε να μείνει μπροστά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, που έληξε με το σκορ στο 25-21.

Το τρίποντο του Λο έβαλε την Μπάγερν μπροστά με +7 (28-21), με την Μπασκόνια να απαντά με την σειρά της και να ισοφαρίζει σε 30-30, ανατρέποντας, μάλιστα, την κατάσταση, αφού το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με 41-44.

Η Μπάγερν είχε ενέργεια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και κατάφερε να προηγηθεί με 50-48 και κόντραρε σημαντικά τους φιλοξενούμενους, που, παρ’ όλα αυτά, ξαναπήραν προβάδισμα και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 54-60.

Αποφασισμένη να μην αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη, η Μπασκόνια έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (57-68) και δεν δυσκολεύθηκε να την διατηρήσει, φτάνοντας στο τελικό 71-80 που την κρατά ζωντανή στην προσπάθεια πρόκρισης.

Ο Μάικλ Έρικ είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ζόραν Ντράγκιτς τελείωσε με 13 πόντους και ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την Μπασκόνια, ενώ από την Μπάγερν, ο Γκρεγκ Μονρόε είχε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μαόντο Λο 16 πόντους με 4 ασίστ, ο Πολ Ζίπσερ 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Τόμας Μπρέι με τον Ντανίλο Μπαρτέλ είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 41-44, 54-60, 71-80