Δύο ήττες και μία νίκη

Written by  Νοε 10, 2022
Τρίτη αγωνιστική για την Ευρωλίγκα με τις ομάδες που αγωνίζονται Ελληνίδες παίκτριες να σημειώνουν δύο ήττες και μία νίκη.

Η Polcowice φιλοξένησε την Virtus Bologna στην Πολωνία, γνωρίζοντας την ήττα με 69-88.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο. Στην δεύτερη περίοδο η Virtus ανέβασε στροφές κ στο τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 42-52 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ιταλική ομάδα έκανε ένα σερί 2-9 και αύξησε κι άλλο την διαφορά κάνοντας το 44-61 ενώ λίγο μετά έφτασε στο +20 (45-65). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την Virtus να παίρνει εύκολο το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 28'42" και πέτυχε 8 πόντους με 4/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-52, 54-72, 69-88

Ήττα και για την Avenida της Φασούλα από την Schio των Δικαιουλάκου και Πρέκα στην Ιταλία με 54-71.  Η ιταλική ομάδα πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 20-13 στο τέλος του δεκαλέπτου. Εμφανώς ανώτερη και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Schio παρ' ότι η Avenida μείωσε προσωρινά σε 29-27. Το ημίχρονο έκλεισε με 36-32 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Στο δεύτερο μέρος με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 21-8 πήρε διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησε μέχρι την λήξη.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 09'28" και είχε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-32, 57-40, 71-54

Στον ίδιο όμιλο που αγωνίζεται ο Ολυμπιακός και η Polcowice, συμμετέχει και η Valencia της Χριστινάκη η οποία επικράτησε της Atomeromu Szekszard με 74-59. Η ουγγρική ομάδα αιφνιδίασε την Valencia και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-6. Στην δεύτερη περίοδο όμως αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο με 30-33. Η Atomeromu Szekszard έδειχνε πιο συγκεντρωμένη και εύστοχη και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς προηγήθηκε με 35-43 τρία λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Valencia αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-6 γύρισε το παιχνίδι και πανηγύρισε μία δύσκολη νίκη.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 4' και είχε 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 6-12, 30-33, 48-53, 74-59