Προσπάθησε κόντρα στην πανίσχυρη USK Πράγα

Written by  Δεκ 14, 2022

Προσπάθησε ο Ολυμπιακός απέναντι στην πανίσχυρη USK Πράγα στην Τσεχία για την Ευρωλίγκα των γυναικών, γνώρισε όμως την ήττα με 95-63.

Η ελληνική ομάδα πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν σχετικά κοντά στην αντίπαλό της. Στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο η USK Πράγα έτρεξε ένα επιμέρους 30-17 διευρύνοντας την διαφορά, φτάνοντας στην άνετη νίκη με 95-63.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν Σταμολάμπρου, Γκούσταφσον και Σουκ, ενώ για την τσεχική ομάδα η Μαρία Κόντε σημείωσε 32 πόντους.

Διαιτητές: Νταχρά (Γαλλία), Μαρχίς (Ρουμανία), Μούταπκιτς (Γερμανία)
Δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 16(1), Νικολοπούλου 4, Σταμολάμπρου 17(3), Σύρρα, Βαμβακά. Αγιούσο 8(1), Δίελα, Σουκ 15(2), Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 3(1).