Δεν τα κατάφερε στην Πολωνία

Written by  Ιαν 11, 2023

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην Πολωνία γνωρίζοντας την ήττα με 76-52 από την Πολκοβίτσε σε αγώνα για τον Α’ Όμιλο της Ευρωλίγκα των Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με την πολωνική ομάδα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να μην την αφήνει να ξεφύγει.

Στη συνέχεια η Πολκοβίτσε ανέβασε ρυθμούς και πήρε τον έλεγχο του αγώνα με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τους 29 πόντους (67-38, 35′) με την Πολκοβίτσε να φτάνει τελικά στη νίκη με 76-52.

Για τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν η Μέγκαν Γκούσταφσον με 17 πόντους, ενώ η Αρτεμις Σπανού που αγωνίζεται στην Πολκοβίτσε σημείωσε 11 πόντους.

Διαιτητές:Λάρσεν (Δανία), Σεντούρκ (Τουρκία), Μπαρκάουσκας (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα:15-12, 39-24, 52-30, 76-52

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγιούσο 6, Δίελα, Σουκ 4, Σταμάτη 6(2), Σταμολάμπρου 13(2), Αυτζή 2, Γκούσταφσον 17(2), Νικολοπούλου, Σκόριτς 4, Σύρρα.