Στον τελικό ο ΠΑΟ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στην εκπνοή

Written by  Φεβ 22, 2015

Με τρίποντο του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς σε νεκρό χρόνο ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον μαχητικό ΠΑΟΚ με 68-71 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πάτρας για τη διεκδίκηση του τροπαίου.

Το παιχνίδι διεξήχθη με δύο μήνες καθυστέρηση εξαιτίας της γνωστής υπόθεσης με το ΑΣΕΑΔ και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα διαφορετικό θέαμα από αυτό που θα περίμεναν όλοι αν ο αγώνας διεξαγόταν κανονικά. Παρ’ όλα αυτά, οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ δημιούργησαν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ωθώντας τους παίκτες της ομάδας τους στην προσπάθεια για την πρόκριση στον τελικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους, ωστόσο, να είναι εξαιρετικά άστοχες και να μην μπορούν να βρίσκουν δρόμο στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν 4 λεπτά, κάτι, όμως, που οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν, αφού η νευρικότητα και οι καλές άμυνες των παικτών του «τριφυλλιού», δεν τους επέτρεπαν να φτάσουν προς το καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει σταδιακά μια μικρή διαφορά εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ, αλλά και το μπόνους των βολών, στο οποίο έφτασε πολύ γρήγορα κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 και τον ΠΑΟΚ να μειώνει συνεχώς στους 5, ενώ το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν η τρομερή αστοχία των δύο ομάδων έξω από τα 6,75 μ. με τον ΠΑΟΚ να έχει 0/11 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό 1/10.

Με τους Κάρτερ και Τσόχλα από τον ΠΑΟΚ και τον Δημήτρη Διαμαντίδη από τον Παναθηναϊκό να έχουν συμπληρώσει τα 3 φάουλ, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 27-33.

Με 5 γρήγορους πόντους του Σλότερ ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (27-38) πριν οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα από Κάρτερ και Μαργαρίτη μειώσουν τη διαφορά στους 5 και το 33-38. Ο ΠΑΟΚ έδειξε να έχει αποκτήσει μεγαλύτερη ενέργεια και ρυθμό και με τρίποντο του Τσόχλα μείωσε στους 3 (44-47) πριν το Φώτσης με νέα τρίποντη «βόμβα» από τα 9 μέτρα έγραψε το 44-50 που ήταν το τελικό σκορ του δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στην τελική ευθεία και με συνεχόμενους πόντους του Λάνγκφορντ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (48-50), ενώ είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά, όμως, το τρίποντο του Τσόχλα δε βρήκε στόχο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ανέβασε ξανά τη διαφορά και με ένα ξέσπασμα του Διαμαντίδη με ένα τρίποντο και ένα γκολ – φάουλ έφερε και πάλι τη διαφορά στο +20 για τον Παναθηναϊκό (52-62).

Με τη διαφορά στο -12 (52-64) κι ενώ όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί, μίλησε η «μαγεία» του μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους να μειώσουν και το κατάφεραν, αφού έφεραν το παιχνίδι στο 60-64 με 40’’ να απομένουν. Ο Κάρτερ έκλεψε τη μπάλα, έφυγε στον αιφνιδιασμό, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο layupμε αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ να αναγκαστούν να κάνουν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο. Ο Σλότερ είχε 1/2 για το 60-65 στα 28’’, ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 62-65 διαμαρτυρόμενος και για φάουλ, ο Παππάς με 2/2 βολές έκανε το 62-67 και ο Δέδας με τρίποντο έκανε το 65-67.

Ο ΠΑΟΚ έκανε γρήγορα φάουλ στον Παππά, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού είχε 1/2  και ο Διαμαντίδης έκανε το πέμπτο του φάουλ για να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να κάνουν τρίποντο.  Ο Όντουμ αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη βολή, ο Μαργαρίτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 68-68 με μόλις 4’’ να απομένουν για τη λήξη.

Στο χρόνο που απέμενε, ο Γιάνκοβιτς βρήκε χώρο να σουτάρει και με τρίποντο σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό και μαζί την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, όπου απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας θα διεκδικήσει ένα ακόμα τρόπαιο στην πλούσια ιστορία του.

Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 13 πόντους, όσους και ο Τζέημς Γκιστ, ενώ 12 πόντους είχε ο Σλότερ και 11 ο Μπατίστα. Για τον πληγωμένο από τους τραυματισμούς ΠΑΟΚ, ο Κέβιν Λάνγκφορντ ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο με 18 πόντους, ενώ ο Μαργαρίτης είχε 9 όσους και ο Χαριτόπουλος, που, όμως, έμεινε εκτός για περίπου ένα δεκάλεπτο εξαιτίας ενός κατά λάθος χτυπήματος από τον Φώτση.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 27-33, 44-50, 68-71