Απογοητευτικός και στο Ισραήλ ο Παναθηναϊκός

Written by  Νοε 14, 2013

Ο Παναθηναϊκός είναι «άρρωστος» και το δείχνει. Για ένα ακόμα παιχνίδι οι νταμπλούχοι Ελλάδας απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους και υπέστησαν την τρίτη τους ήττα στον όμιλο της Ευρωλίγκα, αυτή τη φορά από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 75-68.

Οι «πράσινοι» που όλο το προηγούμενο διάστημα βρίσκονταν υπό πίεση έπειτα και από την ήττα από την Λοκομοτίβ Κουμπάν στο Ηράκλειο, έψαχναν μία μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι από τους διεκδικητές της πρώτης θέσης στον όμιλο, ωστόσο, όχι μόνο δεν το κατάφεραν, αλλά υποχώρησαν στο 2-3, με την Μακάμπι να είναι πια στο 4-1.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άστοχος και νευρικός, με αποτέλεσμα να έχει πολλά χαμένα σουτ και λάθη, επιτρέποντας στη Μακάμπι στο ξεκίνημα να προηγηθεί με 5-0 στο 3’. Η νευρικότητα συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου, όταν ο Γκιστ με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «πράσινους» (7-8). Με το πέμπτο λάθος των παικτών του «τριφυλλιού», η «ομάδα του λαού» πέρασε και πάλι μπροστά με 16-10 στο 7’, ενώ το μπλακ άουτ του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +11 (21-10) στο 9’. Η πρώτη περίοδος έληξε με τη Μακάμπι να προηγείται 25-10 και τον Παναθηναϊκό να αναζητά λύσεις για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Αυτό έγινε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν με τον Παππά να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 29-23 στο 14’ δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο για περίπου 3’ με τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικά άστοχος και οι επιλογές του στην επίθεση να είναι επιεικώς τραγικές. Το ημίχρονο έληξε με την Μακάμπι να προηγείται με 36-29 και τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει πολλά προβλήματα να λύσει.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε για τρία λεπτά χωρίς πόντο στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στο 41-29. Με μόνο τον Λάσμε να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-31, ενώ έκτοτε παγίωσαν μια διαφορά, η οποία ήταν σταθερά στου 10 πόντους με τον Σχορτσιανίτη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι να προηγείται με 56-47 και το πρόβλημα του Παναθηναϊκού να είναι κυρίως επιθετικό, αφού δύσκολα μπορούσε να βρει απαντήσεις στην σκληρή άμυνα των γηπεδούχων.

Το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει επιθετικό πλάνο, αλλά με τον Παππά να προσπαθεί και πάλι να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του. Με πέντε πόντους του γκαρντ του «τριφυλλιού», οι «πράσινοι» μείωσαν 60-54 στο 33’, όμως ο Ίνγκλις με τρίποντο ανέβασε και πάλι τη διαφορά για τη Μακάμπι στο +9 (63-54).

Ο Παναθηναϊκός μάταια προσπαθούσε να μειώσει το σκορ με ατομικές προσπάθειες του Παππά και του Λάσμε και με κερδισμένα φάουλ που οδηγούσαν σε βολές. Η Μακάμπι πάντα έβρισκε τρόπο να απαντήσει, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει περισσότερο. Ο Λάσμε πάλευε μόνος του στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για 2’ και ο Χίκμαν με τρίποντο έκανε το 69-58 στο 38’ δίνοντας ουσιαστικά τη χαριστική βολή σε έναν Παναθηναϊκό που έδειχνε πως με τον τρόπο που αγωνιζόταν, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να καταφέρει να γυρίσει το παιχνίδι.

Το τελικό 75-68 ήταν η άμεση συνέπεια της κακής εμφάνισης του Παναθηναϊκού, που έκλεισε με αυτόν τον τρόπο τον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων με ρεκόρ 2-3 και μπαίνει σε μια νέα περίοδο κρίσης και αμφισβήτησης.

Από την ομάδα του «τριφυλλιού» ο Στεφάν Λάσμε με 13 και ο Νίκος Παππάς με 12 πόντους προσπάθησαν να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, αλλά με τους δημιουργούς Διαμαντίδη (5 πόντοι, 7 ασίστ) και Ούκιτς (2 πόντοι) εκτός κλίματος, δύσκολα μπορούσαν να κάνουν κάτι περισσότερο από το να χαρίσουν στην ομάδα τους μια αξιοπρεπή ήττα.

Από τη Μακάμπι, Μπλού, Ίνγκλις και Χίκμαν εκτέλεσαν τον Παναθηναϊκό, ενώ 8 πόντους σε βάρος της πρώην ομάδας του πέτυχε και ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης,

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 36-29, 56-47, 75-68