Δεν έγινε η ανατροπή, τα ρέστα του με Νεπτούνας

Written by  Ιαν 18, 2017

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το πολύ κακό του ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και, παρά την ολοκληρωτική επιστροφή του στο παιχνίδι δεν απέφυγε την ήττα στην Πυλαία από την Όλντενμπουργκ με 79-82 και πλέον χρειάζεται μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Νεπτούνας, αν θέλει να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου επέστρεψαν από το -23 που βρέθηκαν στα μισά της τρίτης περιόδου, έφτασαν ένα μόλις σουτ από το να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά δεν έφτασαν στην ολική ανατροπή και έτσι, μένουν με την πίκρα της ήττας και με το φάσμα του αποκλεισμού πλέον να είναι αρκετά έντονο.

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στο πρώτο πεντάλεπτο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ και τον ΠΑΟΚ να αρχίζει να δημιουργεί μια διαφορά, που τον έφερε στο 11-4 στο 5’.

Η γερμανική ομάδα αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 14-14, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ελληνική ομάδα να προηγείται μόλις με δυο πόντους (19-17).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αναλαμβάνουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, αρχίζοντας να χτίζουν με τη σειρά τους μια μικρή διαφορά (24-30 στο 16’), ενώ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μη μπορούν να βρουν λύσεις και να πλησιάσουν περισσότερο, το ημίχρονο έληξε με την Όλντεμπουργκ να προηγείται με 30-37.

Τα πράγματα ξέφυγαν εντελώς από τον έλεγχο του ΠΑΟΚ με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +23 (34-57 στο 26’) και να κλείνουν το δεκάλεπτο με ασφάλεια (45-58).

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βγήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα για όλα, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και μείωσαν σταδιακά, φτάνοντας στο 66-70 στο 37 και έδειξαν ότι μπορούν να καταφέρουν την ανατροπή.

Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να μειώνει σε 76-78 με τρίποντο του Πέινερς στα 21’’ και να μπαίνει γερά στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Πάουλντινγκ με 2/2 βολές έκανε το 76-80 και ο Πέινερς με νέο καλάθι στα 14’’ μείωσε σε 78-80.

Με 10’’ να απομένουν, ο Μάσεναατ ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 78-81 και ο Πέινερς τον μιμήθηκε για να κάνει το 79-81. Το σκηνικό ήταν ίδιο, με τον Μάσεναατ να κάνει το 79-82, ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όμως, το τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη δεν βρήκε στόχο και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε, με τον ΠΑΟΚ πλέον να πρέπει να δώσει τον… υπέρ πάντων αγώνα την ερχόμενη εβδομάδα απέναντι στη Νεπτούνας προκειμένου να κατακτήσει την τέταρτη θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Θαντ ΜακΦάντεν με 16 ποντους και 5 ριμπάουντ, ο Τζος Σάιμπερτ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζάνις Πέινερς με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Κιθ Κλάντον με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ προσπάθησαν να σπρώξουν τον ΠΑΟΚ στην ανατροπή, ενώ από την γερμανική ομάδα, Μέντριχ και Πάουντεν είχαν από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 30-37, 45-58, 79-82

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 8, Κόνιαρης 8, Τσόχλας, Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν 16, Μιλιένοβιτς 5, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 16, Πέινερς 16, Κλάντον 10

Όλντενμπουργκ (Ντρίτζεντσιτς): Κρέιμερ Κ. 13, Κρέιμερ Ντ., Βίμπεργκ 2, Μάσενατ 7, Ντε Τσέουφ 10, Μέντριχ 15, Λόκχαρτ 1, Μιχαήλοβιτς 10, Πάουλντινγκ 15, Φρέεζε, Σβέτελμ 5, Κβέιλ 4

Φωτό: basketballcl.com