Ούτε τώρα νίκη για τον ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 18, 2017

Ο ΠΑΟΚ εξακολουθεί να αγνοεί πλήρως την χαρά της νίκης στη φετινή σεζόν, αφού για ένα ακόμα παιχνίδι, αυτή τη φορά για τη δεύτερη αγωνιστική του FIBA Champions League, γνώρισε ξανά την ήττα με 85-82 από την Γκαζιαντέπ και πλέον, αρχίζει να προβληματίζεται πολύ έντονα για το τι πρέπει να αλλάξει άμεσα προκειμένου να μην συνεχιστεί αυτή η εικόνα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» για πολλοστή φορά τη φετινή σεζόν εμφάνισε κάκιστη εικόνα στην άμυνα, δεν είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα και γνώρισε μια ακόμα ήττα που προστίθεται σε όλες όσες έχουν προηγηθεί στη σεζόν, μετρώντας τον μέχρι στιγμής απολογισμό του σε Ελλάδα και Ευρώπη στο 0/5 (0/2 πρωτάθλημα, 0/1 Κύπελλο, 0/2 Champions League).

Η τουρκική ομάδα μετά το πρώτο πεντάλεπτο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, με ένα μικρό προβάδισμα (13-21), με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά με ένα σερί 5-0 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 18-21.

Με καλύτερο πρόσωπο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, η ελληνική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 26-25, ενώ πήρε προβάδισμα με 33-29, όμως, η Γκαζιαντέπ απάντησε με ένα σερί 8-0 για να περάσει μπροστά αρχικά με 33-37 και να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 38-42.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και με εκπληκτική άμυνα και απόδοση, έκανε ένα σερί 14-0, μετατρέποντας το 40-46 σε 54-46 και να μπει εκείνος στην θέση του οδηγού, ενώ έφτασε και το +9 (58-49) δείχνοντας σε καλή κατάσταση και αποφασισμένος να διεκδικήσει την πρώτη του φετινή νίκη.

Η Γκαζιαντέπ, ωστόσο, δεν τα παράτησε και με σερί 7-0 μείωσε από το 59-51 σε 59-58 και έκλεισε το δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 61-58 και την αγωνία να κορυφώνεται στην τελευταία περίοδο.

Κι ενώ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε και πάλι πολύ καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 7 πόντους (65-58), τα παιδαριώδη λάθη του στην άμυνα επέτρεψαν στην Γκαζιαντέπ να μειώσει σε ένα δίλεπτο στο πόντο (67-66) και το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν δραματικό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήγθηκαν με 70-73, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 για το 75-73, όμως και πάλι δέχθηκε ένα σερί 6-0 από την Γκαζιαντέπ που την έβαλε μπροστά με 75-79 στο τελευταίο λεπτό, με την ελληνική ομάδα να μη μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση και το τελικό 82-85 έφερε μια ακόμα ήττα και προβληματισμό.

Ο Μπράντον Τρις ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 22 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Λάκι Τζόουνς είχε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Κέβιν Ντίλαρντ είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μεγάλη ζημιά έκανε ο Σον Άρμαντ, ο οποίος σημείωσε τους 15 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο, έχοντας επίσης 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ντι Τζέι Γουάιτ είχε 19 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Βίκτορ Ραντ είχε 17 πόντους κα ι5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-42, 61-58, 82-85