Έμεινε ζωντανός ο ΠΑΟΚ, νίκησε 90-81 τη Σαλόν

Written by  Ιαν 16, 2018

Ο ΠΑΟΚ υπέταξε την Γαλλική Σαλόν με 90-81 στην PAOK Sports Arena, έκανε την πέμπτη του νίκη (5-6) και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο «δικέφαλος» μπήκε φουριόζος και έτοιμος να καθαρίσει νωρίς το παιχνίδι, προηγήθηκε με 19-6 στο έκτο λεπτό, όμως η Σαλόν είχε τις απαντήσεις, βρήκε ρυθμό και μείωσε με το κλείσιμο του δεκαλέπτου σε 24-22.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τζόουνς (22π.) και τον Ζάρας (19π.) να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, όσο κι αν η Σαλόν δεν άφηνε το σκορ να της ξεφύγει, οδηγούσαν εκ του ασφαλούς την Ελληνική ομάδα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με τον ΠΑΟΚ μπροστά 48-42.

Όσο καλά έκλεισε το ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, τόσο άσχημα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Σαλόν εκμεταλευόμενη την περιφέρεια της σε συνδυασμό με τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία κατάφερε να προσπεράσει με 57-56 στο 27’ και να πάρει διαφορά έξι πόντων στο 28’ (62-56). Σε εκείνο το σημείο όμως ο «δικέφαλος» απάντησε με σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 63-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ντέρμπι και αυτό έγινε μέχρι το 35’ όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 73-73. Τα τελευταία όμως πέντε λεπτά της αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ είχε πιο πολλές λύσεις φτάνοντας σε διψήφια την διαφορά 84-73 στο 38’ κλειδώνοντας τη νίκη, με την Ελληνική ομάδα να την κατακτά με 90-81.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ αλλά και της αναμέτρησης ο Τζόουνς με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ζάρας με 19 πόντους και ο Χρυσικόπουλος με 16 πόντους. Από πλευράς Σαλόν πρώτος σκόρερ ήταν ο Πινό με 14 πόντους.

Οι δύο ομάδες έχουν 5-6 στον όμιλο, όμως η Σαλόν έχει το προβάδισμα στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ, καθώς είχε επικρατήσει με 75-61 στον πρώτο γύρο.

Δεν αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και Αντώνης Κόνιαρης λόγω προβλήματος στους προσαγωγούς ο πρώτος και λόγω ιογενούς γαστρεντερίτιδας που παρουσιάστηκε λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 16, Κρουμπάλι 13, Τσόχλας, Ζάρας 19 , Χαραλαμπόπουλος 7, Κατσίβελης 2, Τζάκσον 5, Γκος 6, Τζόουνς 22 .

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Χάρις 13, Ρόζενφελντ 4, Ενζουλί 6, Ντόρσι 7, Ζιλέ 7, Καμαρά 9, Φαρ 10, Ζελαμπάλ 11, Πινό 14.

πηγή φωτογραφίας: championsleague.basketball