Πανελλήνιο Κορασίδων: Νίκες στην πρεμιέρα για Κρόνο, Ιάσονα, Κεραυνό

Written by  Ιουν 27, 2018

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου έκανε τη νίκη της πρεμιέρας της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κορασίδων,επικρατώντας με 72-65 του ΠΑΟΚ, ενώ ο Ιάσωνας Κολωνού νίκησε με 57-38 τα Χανιά και ο Κεραυνός Αγίου Γεωργίου επικράτησε του Έσπερου Πατρών με 65-57.

ΠΑΟΚ – Κρόνος Αγίου Δημητρίου 65-72

Με έναν συναρπαστικό στην εξέλιξή του αγώνα ξεκίνησε η Τελική Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς μετά από πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Κρόνος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 65-72.

Ο Κρόνος προηγήθηκε στο σκορ με 10-13 στο πρώτο πεντάλεπτο, προβάδισμα που διατήρησε με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 22-24. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε με ένα σερί 9-0 να προηγηθεί με 31-24, όμως ο Κρόνος επέστρεψε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 33-33, 3΄50΄΄πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 39-37 στο τέλος της περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ με καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 52-43, 2΄55΄΄πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και με 55-47 στο τέλος της περιόδου.

Πολύ γρήγορα ο ΠΑΟΚ διεύρυνε τη διαφορά στο +13 και το σκορ στο 60-47 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως ο Κρόνος με ένα σερί 10-0 μείωσε σε 60-57, 5΄39’’ πριν το τέλος. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» 4΄55΄΄ πριν τη λήξη, με το σκορ να είναι στο 61-61. Η ενέργεια που έβγαλαν οι αθλήτριες του Κρόνου στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον βοήθησαν να προηγηθεί με 61-70, στο 1΄46΄΄. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει όμως η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο ήταν η νικήτρια με το τελικό σκορ 65-72.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-37, 55-47, 65-72

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φίλιου 11(1), Λέξα 28(2), Πολυμένη 13(2), Φείδα 1, Στεργάκη 7, Φράγκου, Καζαμία 2, Πιτσούλη, Γενναίου 3(1).

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 4, Μποσγανά 29, Εγγελη, Ρούτση 3, Σιγούρου 2, Καραγκούνη, Τσούχλη, Γρηγοροπούλου 15, Μούτσα 8(1), Καρκακέλα, Τζανέτου 11, Ρετσινά.

Δηλώσεις

Δημήτρης Σταμούλης (προπονητής Κρόνου): «Το παιχνίδι τελειώνει στο 40. Πρέπει να μένουμε συγκεντρωμένοι από την αρχή έως το τέλος σε αυτό που έχουμε βάλει ως στόχο και να μην σταματήσουμε να πιστεύουμε αυτό που μπορούμε. Τα κορίτσια σήμερα τρεις φορές κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι με την τρίτη φορά να είναι και η καθοριστική. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την προσπάθειά του έχει μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Πιστεύω ότι θα είναι ένα τουρνουά το οποίο θα έχει πολύ μεγάλες αναμετρήσεις και όλα θα κριθούν στο τέλος. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα, καλή συνέχεια σε όλους και να είμαστε υγιείς».

Έσπερος – Κεραυνός Αγίου Γεωργίου 57-65

Ο Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών επικράτησε του Έσπερου Πατρών με 57-65 στο δεύτερο αγώνα της 1ηςημέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα μαχητικά στο παιχνίδι παραμένοντας κοντά στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο (16-18). Το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός με καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά και να προηγηθεί με 25-33 στο ημίχρονο.

Η ομάδα των Γρεβενών προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 και το σκορ να είναι στο 29-39 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο ο Κεραυνός πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε σε 40-46.

Ο Κεραυνός διατήρησε την καλή απόδοσή του και στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να επικρατήσει του Έσπερου με 57-65.

Δεκάλεπτα: 16-18, 25-33, 40-46, 57-65

Διαιτητές: Γεωργούλης, Δέλλας

Εσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Νάτσκου 12, Μπαλάση 6, Τζελέπη, Γιαννοπούλου 4, Μπούσια, Μιχαηλίδου Κ. 19, Μιχαηλίδου Ε. 16(2).

Κεραυνός Αγίου Γεωργίου Γρεβενών (Βακουφτσή): Τζημορώτα 9, Παππά, Τσιαρτσιώτη 8(2), Δαδάλη 15, Θεοδώρου 5(1), Φάρρου 28(1).

Δηλώσεις

Πέταρ Πέτροβιτς (προπονητής Έσπερου): Είναι μια νέα ομάδα του Έσπερου. Ήταν το πρώτο παιχνίδι για εμάς. Έχουμε εννέα νέες παίκτριες χωρίς σημαντική εμπειρία. Έχουμε έρθει εδώ για να παίξουμε δυνατά και να προσπαθήσουμε σκληρά σε κάθε αγώνα. Συγχαρητήρια στον Κεραυνό για τη νίκη. Εμείς συνεχίζουμε για τον επόμενο αγώνα.

Δήμητρα Βακουφτσή (προπονήτρια Κεραυνού): Μία δύσκολη νίκη για εμάς που αγωνιζόμαστε πρώτη φορά σε αυτό το επίπεδο και σε τελική φάση. Μπήκαμε πολύ αγχωμένα στην αρχή, όμως οι παίκτριές μας σιγά σιγά είδαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν τον αγώνα και τελικά τα κατάφεραν. Συγχαρητήρια στον Έσπερο που είναι μια πολύ καλή ομάδα, με αξιόλογες παίκτριες και τους εύχομαι καλή συνέχεια.

ΟΑ Χανίων - ΑΕΣ Ιάσων Κολωνού 38-57

Στον τρίτο αγώνα της 1ηςημέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ο Ιάσων Κολωνού επικράτησε με ..... του ΟΑ Χανίων στο ΔΑΚ Τσοτυλίου.

Ο Ιάσων προηγήθηκε στο σκορ με 3-11, 4΄05΄΄πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα από τον Κολωνό ήταν μπροστά στο σκορ με +10 πόντους (9-19). Η ίδια εικόνα υπήρχε και στη δεύτερη περίοδο με τα Χανιά να μην βρίσκουν λύσεις και τον Ιάσων να διευρύνει τη διαφορά στο +15 με το σκορ 11-26 (4΄59΄΄).  Η προσπάθεια των Χανίων να αντιδράσουν μείωσε τη διαφορά στο 17-28 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το προβάδισμα για τον Ιάσων επέστρεψε και πάλι στο +15 όταν προηγήθηκε 21-36 (6 ΄23΄΄) , όμως το επιθετικό «ξύπνημα» των Χανίων έφερε μονοψήφια διαφορά με το σκορ 32-40 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τα Χανιά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν στην τελευταία περίοδο τη... φόρα που είχαν πάρει με αποτέλεσμα ο Ιάσων να φέρει τη διαφορά και πάλι στο +15 (35-50) κατακτώντας τελικά τη νίκη με 38-57.

Δεκάλεπτα: 9-19, 17-28, 32-40, 38-57

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Κουφούδης

ΟΑ Χανίων (Κασικτσόγλου): Τσώνη 3(1), Δερμιτζάκη 8(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη 2, Βασιλογιαννάκη 3, Γιακουμάκη, Πέσκου, Παπαδάκη 3, Δασκουλίδου 9, Δασκαλάκη 3, Κοπάση, Σκουμπάκη 7.

Ιάσων Κολωνού (Ποφάντη): Λαλέογλου 12(1), Γαβριηλίδη Αν. , Πρένκα 2, Καζούρη 12, Γαβριηλίδη Αθ. 10(1), Κάτρη 6(1), Λέρη 13(1), Αγγέλου 2.

Δηλώσεις

Δήμητρα Βακουφτσή (προπονήτρια Ιάσων): Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα, αυτός ήταν ο σκοπός μας, ένα βήμα τη φορά. Πάμε για το επόμενο ματς. Θα προσπαθήσουμε να ξεκουραστούμε για να ανταπεξέλθουμε στις δύσκολες συνθήκες. Σε αυτή τη φάση που είμαστε δεν υπάρχουν εύκολα και δύσκολα παιχνίδια, καθώς εδώ είναι οι καλύτερες ομάδες, όλες είναι δύσκολες, όλες είναι καλές.

Μιχάλης Κασικτσόγλου (προπονητής Χανίων): Ήταν δίκαιη η νίκη του Ιάσωνα. Ο τρόπος παιχνιδιού τους με το να παίξουν ένα zone press στο μισό γήπεδο μας ανάγκασε σε πάρα πολλά λάθη παρόλο που το περιμέναμε, το ξέραμε, είχαμε προετοιμαστεί. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε το άγχος μας της πρώτης ημέρας. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιάσωνα για τη νίκη. Έχουμε άλλους τέσσερις αγώνες και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.