Νέα κακή εμφάνιση και ήττα για τον Άρη

Written by  Οκτ 31, 2018

Μια ακόμα κακή εμφάνιση πρόσθεσε ο Άρης στην φετινή του χρονιά, γνωρίζοντας την ήττα από την Λουκόιλ με 77-66 και έμεινε στο 1-2 στο Group G του Fiba Europe Cup.

Η… καλή μέρα φάνηκε από νωρίς, με το 16-5 του 5’ να δείχνει τις προθέσεις των γηπεδούχων, αλλά και την αδυναμία του Άρη να φτάσει στο καλάθι. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο -15 για την ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο (24-9), που την βρήκε πίσω στο σκορ με 24-12, όμως, μετά τα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Άρης βρήκε σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις, μείωσε στους 3 (41-38) για να βρεθεί πίσω στο ημίχρονο με 48-41,

Η Λουκόιλ ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, έφτασε το +14 (63-49) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 65-54 και με σερί 5-0 στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου, έφτασε το +16 (70-54) και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι εκεί.

Το τελικό 77-66 αφήνει τους γηπεδούχους αήττητους μετά από τρεις αγωνιστικές, με τον Άρη να μένει ξανά στα… ρηχά επιθετικά και τους Γκάρι Μπελ να έχει 16 πόντους και τον Λευτέρη Μποχωρίδη 14 πόντους με 6 ασίστ.

Για την Λουκόιλ, ο Πάτρικ Ρέμπερτ είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ντέγιαν Ιβάνοφ 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Χρίστο Ζαχάριεφ 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-54, 77-66

Φωτό: fiba.basketball

Last modified on Τετάρτη, 31 Οκτωβρίου 2018 21:07