Ήττα στη Γερμανία, όμως κράτησε τη διαφορά η ΑΕΚ

Written by  Ιαν 08, 2019

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στη Γερμανία από την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση με 77-73 για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, όμως κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και έχει το πλεονέκτημα τόσο από την Χάποελ, όσο και από τους Γερμανούς σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η ΑΕΚ αν και δύο λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 73-73 με τον Λαρεντζάκη , ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια μέχρι το τέλος και η Μπάμπεργκ με τέσσερις βολές κατάφερε να πάρει μια νίκη οριακή.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση έδειξε πως θα είναι ντέρμπι με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-19, ενώ το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο με 39-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με την αναμέτρηση να είναι οριακή και την Μπαμπεργκ να μπαίνει μπροστά με 56-55. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είδε τους Γερμανούς στο 34΄να ξεφεύγουν με 68-60, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα με σερί 9-3 ισοφαρίζοντας σε 71-71, για να ακολουθήσει εκ νέου ισοφάριση από τον Λαρεντζάκη στο 38΄σε 73-73. Η ΑΕΚ ήταν άστοχη στο τελευταίο δίλεπτο και η Μπάμπεργκ κατάφερε ευστοχώντας σε τέσσερις βολές να πάρει τη νίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή με 8-2 και την ακολουθεί η Μπάμπεργκ με 7-3 και η Χάποελ με αγώνα λιγότερο στο 7-2.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Σάκοτα με 15 πόντους, ενώ ο Χάντερ είχε 14 πόντους. Για την Μπάμπεργκ ο Ράις είχε 13 πόντους, ενώ ο Ζήσης σκόραρε 6.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73