Εντυπωσιακή η Εθνική, σκόρπισε την Ιταλία στην πρεμιέρα του Ακρόπολις

Written by  Αυγ 16, 2019

Εντυπωσιακή η Εθνική μας ομάδα στην πρεμιέρα του Τουρνουά Ακρόπολις απέναντι στην Ιταλία, καθώς προσέφερε θέαμα επικρατώντας καθολικά της Ιταλίας με 83-63.

Η Εθνική μας ξεκίνησε με Καλάθη, Μπουρούση, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Στα πρώτα δύο λεπτά η Εθνική μας χτύπησε μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκε με 8-2, έχοντας πέντε πόντους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και τρεις ο Παπαπέτρου. Ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε στο +10 (14-4) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει το δικό του σόου. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας να είναι μπροστά με 17-9. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στο +11 (22-11) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 12 πόντους. Η Εθνική μας ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (27-13).

Το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να είναι εντυπωσιακό με την Εθνική μας να φτάνει στο +18 (32-14). Στο 13’ η διαφορά ανέβηκε στο +19 (35-16) με την Εθνική μας να βρίσκει στόχο και από την περιφέρεια. Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας στο +20 (39-19). Η Εθνική μας όσα σχήματα κι αν άλλαζε ήταν το ίδιο επιβλητική φτάνοντας στο 18’  στο +24 (47-23) κρατώντας χαμηλά την Ιταλία και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 49-28.

Μελανό σημείο στο πρώτο μισό ο τραυματισμός του Κώστα Σλούκα ο οποίος υπέστη μια κάκωση κάτω από το αριστερό γόνατο κάτι που σήμερα θα τον αφήσει εκτός για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο +26 (54-28) για την Εθνική μας που ήταν ασταμάτητη. Η Ιταλία δεν μπορούσε να ακολουθήσει και στο 26’ η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 20 πόντους (63-41). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Εθνική μας μπροστά 65-47.

Η Ιταλία βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 65-50 στα πρώτα δύο λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως η Εθνική μας στο 34’ είχε και πάλι διαφορά στους 20 πόντους (70-50).Η συνέχεια ήταν ανάλογη με όλα τα σχήματα να λειτουργούν θετικά και την Εθνική μας να επικρατεί με 83-63.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ομάδα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 18 πόντους σε 19 λεπτά, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης μπορεί να σημείωσε 8 πόντους, ήταν κυρίαρχος όμως στον αέρα με 17 ριμπάουντ. Για την Ιταλία ο Μπελινέλι σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 49-28, 65-47, 83-63

Last modified on Παρασκευή, 16 Αυγούστου 2019 22:39