Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ με εκπληκτικό Σμιθ

Written by  Νοε 12, 2019

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εντυπωσιακά, έβγαλε πάθος και ενέργεια και πήρε την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League, επικρατώντας με κορυφαίο του γηπέδου τον Άνταμ Σμιθ της ιταλικής Μπρόντιζι με 95-91, αφήνοντας πίσω του τον οδυνηρό αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας.

Το παιχνίδι ήταν θεαματικό, με πολλές όμορφες φάσεις, εναλλαγές στο σκορ και ενδιαφέρουσα διακύμανση, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει όλη την ενέργεια που είχε κρυμμένη από την αρχή της χρονιάς και με οδηγό έναν εκπληκτικό Άνταμ Σμιθ, έφτασε στην πρώτη του νίκη στην διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ είχε διάθεση να τρέξει και να τροφοδοτήσει τον Σαρικόπουλο και τον Μαργαρίτη, εκμεταλλευόμενος την διαφορά ύψους με την ιταλική ομάδα που δεν είχε καθαρόαιμο σέντερ στην πεντάδα της, με την Μπρίντιζι παρ’ όλα αυτά, να εκμεταλλεύεται το μπόνους των φάουλ για να προηγηθεί με 14-18.

Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, ήταν σε καλή κατάσταση στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, προηγήθηκε ξανά με 23-20 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο με 23-23.

Με καλή άμυνα που έφερε γρήγορο σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 29-23, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια, η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 36-38, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το ημίχρονο που τις βρήκε ξανά ισόπαλες με 45-45.

Η Μπρίντιζι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου για να προηγηθεί με 50-55, ενώ με την ελληνική ομάδα να μην έχει καθαρό μυαλό, έφτασε και το +7 (52-59), αλλά στο σημείο εκείνο ο «Δικέφαλος του Βορρά» άλλαξε… τσιπ και με εντυπωσιακό σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 64-59 και ανέτρεψε την κατάσταση,

Οι Ιταλοί, ωστόσο, απάντησαν ξανά με δικό τους σερί 8-0 για να προηγηθούν και πάλι με 64-67 και η περίοδος την βρήκε να προηγείται με 70-72 χάρη σε 2/2 βολές του Μπανκς σε νεκρό χρόνο.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την Μπρίντιζι να προηγείται με 71-77, όμως με τρομερή άμυνα, που έδωσε ενέργεια και για τρέξιμο στην επίθεση, η ελληνική ομάδα επέστρεψε ξανά και προηγήθηκε με 85-83, με το τελευταίο τρίλεπτο να είναι γεμάτο αγωνία.

Συνεχίζοντας την εντυπωσιακή του άμυνα, ο ΠΑΟΚ εγκλώβισε την ιταλική ομάδα και πήρε προβάδισμα νίκης (91-86), κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελικό 95-91 που έσπασε το αρνητικό σερί του «Δικεφάλου του Βορρά», χαρίζοντάς του την πρώτη του νίκη.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Άνταμ Σμιθ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με 7/13 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, με τον Άαρον Μπεστ να έχει 19 πόντους με 4 ριμπάουντ, τον Τζεκουάν Λιούις 18 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τον Ζέιν Κνόουλς 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και τον Αντουέιν Γουίγκινς να σημειώνει 9 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Για την Μπρίντιζι, ο Κέλβιν Μάρτιν είχε 23 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Άντριαν Μπανκς 15 πόντους με 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Τζον Μπράουν πρόσθεσε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-45, 70-72, 95-91