Νίκη και πρωτιά στον όμιλο για την ΑΕΚ

Written by  Δεκ 04, 2019

Χάρη σε καλάθι του Γιόνας Ματσιούλις 14’’ πριν τη λήξη, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Άνβιλ με 79-77 και συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία, αφού μοιράζεται την πρώτη θέση στον όμιλό της, με την Χαποέλ Ιερουσαλήμ.

Η «Ένωση» είχε κατά διαστήματα πολύ καλή εικόνα, μοίρασε 17 ασίστ, ενώ σούταρε με 11/26 τρίποντα, βρίσκοντας λύσεις σε κρίσιμα σημεία, ενώ είχε ψυχραιμία να ανατρέψει το 75-70 του 38’ και να πάρει μια σημαντική όσο και δύσκολη νίκη.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ξεκίνησε καλά και με 5 δικούς του πόντους έβαλε μπροστά την ΑΕΚ, που, παρά το γεγονός ότι κυριαρχούσε στα ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις της, δεν έφτανε εύκολα στο καλάθι, βρέθηκε πίσω με 10-7, ενώ είδε τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 22-15, πριν ο Σαντ-Ρος μειώσει σε 22-18 με την λήξη του δεκάλεπτου.

Το επιθετικό πρόβλημα της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η «Ένωση» χρειάστηκε περίπου 5’ για να σημειώσει τον πρώτο πόντο της, διάστημα στο οποίο η Άνβιλ έκανε σερί 9-0 για να προηγηθεί με 31-18 και να αναλάβει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλαν αντίδραση, βρήκαν μεγάλα σουτ και με συνεχόμενα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου μείωσαν στον πόντο (37-36) πριν το ημίχρονο κλείσει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39-36.

Με δύο ακόμα τρίποντα του Έλληνα φόργουορντ, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 40-46, όμως, δεν φρόντισε να διασφαλίσει το προβάδισμά της, βρέθηκε ξανά πίσω με 56-55 πριν ο Ματσιούλις και πάλι με τρίποντο δώσει ξανά κεφάλι στην «Ένωση» με 56-58.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες συμβάδισαν για αρκετή ώρα με τον Λίντο με μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Άνβιλ με 75-70, όμως, ο Λάνγκφορντ απάντησε με τρίποντο και φάουλ για να μειώσει στον πόντο ξανά και οι τελευταίες επιθέσεις ήταν η μία πιο κρίσιμη από την άλλη.

Μετά από μια σειρά χαμένες ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, ο Γιόνας Ματσιούλος κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι της Άνβιλ για να δώσει προβάδισμα με 77-79 στην ΑΕΚ στα 14’’, που έμελλε να είναι και το νικηφόρο καλάθι, αφού στον χρόνο που απέμεινε, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Λιθουανός ήτα εκ των κορυφαίων της ελληνικής ομάδας, τελειώνοντας με 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε επίσης 16 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος σημείωσε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Χάρης Γιαννόπουλος πρόθεσε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Άνβιλ, που έμεινε στο 3-4, ο Ρίκι Λίντο ήταν μια ομάδα μόνος του με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ρόλαντ Φρεϊμάνις είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Τόνι Ρότεν σημείωσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 56-58, 77-79