Έμεινε στο… ΟΑΚΑ και προσγειώθηκε απότομα

Written by  Ιαν 08, 2020

Η ΑΕΚ έμεινε στους πανηγυρισμούς από την σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού για το πρωτάθλημα και απέναντι στην Αντβέρπ έκανε το χειρότερο ίσως φετινό παιχνίδι της, γνωρίζοντας την ήττα με 73-61, που την ρίχνει στο 7-3 και έχασε μια ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσιάστηκαν χωρίς ενέργεια, χωρίς καθαρό μυαλό ή έμπνευση, ήταν επιπόλαιοι και βιαστικοί στις επιλογές τους, φοβερά άστοχοι στις βολές (12/24) και τρίποντα (7/32)και έτσι, η ήττα ήρθε απολύτως φυσιολογικά, σταματώντας με βρόντο ένα θετικό σερί επιτυχημένων εμφανίσεων με 10 συνεχόμενες νίκες εντός και εκτός συνόρων.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά και με επιθετική άμυνα, κράτησε τους γηπεδούχους χαμηλά και προηγήθηκε νωρίς με 6-11, όμως, δεν συνέχισε το ίδιο καλά, δέχθηκε σερί 10-0 για να προηγηθεί η Αντβέρπ με 16-11, η οποία έφτασε και το +7 (25-18), πριν κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 26-21.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν η ΑΕΚ χαλάρωσε κι άλλο την περιφερειακή της άμυνα, έχασε το μυαλό της και στις δυο πλευρές του παρκέ και επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό με συνεχόμενα τρίποντα για να προηγηθούν με 34-21.

Η «Ένωση», παρ’ όλα αυτά, έβγαλε και πάλι ενέργεια στα μετόπισθεν, μείωσε σταδιακά και έφτασε στο καλάθι (37-35), έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει ή και να προηγηθεί και τελικά το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39-35.

Η ΑΕΚ πλησίασε ακόμα και στο καλάθι (41-39), αλλά δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με την Αντβέρπ να αντέχει, να εκμεταλλεύεται την αστοχία και τις βιαστικές επιλογές της ελληνικής ομάδας, να πηγαίνει και πάλι στο +9 (53-44) και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 55-50.

Η «Ένωση» δεν είχε καθόλου ενέργεια στην τελευταία… στροφή του παιχνιδιού, είδε την Αντβέρπ να παίρνει διαφορά 14 πόντων (68-54), η οποία ήταν πλέον μη αναστρέψιμη, με την εικόνα που έδειχναν οι δυο ομάδες στο παρκέ και έτσι, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το τελικό 73-61, που αφήνει την ελληνική ομάδα να τα βάζει με τον κακό της και μόνο εαυτό.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 19 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Κέντρικ Ρέι είχε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ σε μια κακή βραδιά για την ΑΕΚ.

Από την Αντβέρπ, ό Λούκα Ρούπνικ είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ντένις Ντόνκορ σημείωσε 12 πόντους και ο Ντέιβ Ντουτζίνσκι είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61