Θεαματική νίκη και προβάδισμα της ΑΕΚ για τους «8»

Written by  Μαρ 04, 2020

Η ΑΕΚ έπαιξε όμορφο και θελκτικό μπάσκετ και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 92-85 επί της Βόννης, που της δίνει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι είχε έντονο ρυθμό από το ξεκίνημα, με την ΑΕΚ να προηγείται με 10-7, την γερμανική ομάδα να περνά με τη σειρά της μπροστά με 13-17 και την «Ένωση» να απαντά με σερί 9-0 για να προηγηθεί με 22-17 πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με το σκορ στο 28-26.

Η Βόννη ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 30-34, ενώ κατάφερε να δημιουργήσει και μια μικρή διαφορά 6 πόντων στα μισά της περιόδου (37-43), με την ΑΕΚ, ωστόσο, να απαντά με σερί 12-0 για να προηγηθεί με 49-43 και το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα να βρίσκεται μπροστά με 52-50.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κρατώντας τους παίκτες της ΑΕΚ χαμηλά και παίρνοντας προβάδισμα με 56-60 και κατάφεραν να μείνουν μπροστά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, που έληξε με το υπέρ τους σκορ στο 64-70.

Ήταν η σειρά της «Ένωσης» να απαντήσει με καλή άμυνα και σερί 7-0 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου για να προηγηθεί με 71-70 και έδειξε αποφασισμένη να φτάσει μέχρι το τέλος, κάτι που απέδειξε με νέο σερί 8-0 για να προηγηθεί με 85-78 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Αυτό επιβεβαιώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, που βρήκαν την ΑΕΚ νικήτρια με 92-85 και με σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν εντυπωσιακός, ολοκληρώνοντας με 27 πόντους (6/9 τρίποντα), με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Κιθ Λάνγκφορντ ακολούθησε με 20 πόντους, ο Γιόνας Ματσιούλις είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Μάρκους Σλότερ είχε 8 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Από την γερμανική ομάδα, ο Γιοσίκο Σαλμπού είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Άλεκ Μπράουν είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Μάρτιν Μπρέουνινγκ είχε 16 πόντους με 11 ριμπάουντ και ο Τρέι ΜακΚίνι είχε 13 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85