Ανατροπή από Παναθηναϊκό και ο τίτλος θα κριθεί στο ΣΕΦ

Written by  Μάι 22, 2021

Σε τρίτο τελικό θα κριθεί το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού με 76-73, επί του Ολυμπιακού, στον δεύτερο τελικό της Α1 Γυναικών, στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος. Οι "πράσινες" έκαναν το 2-2 στη σειρά των τελικών και πλέον η κατάκτηση του τίτλου θα κριθεί τη Δευτέρα (24/5, 15:00), στο ΣΕΦ.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-4, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 και πέρασε μπροστά, για πρώτη φορά στον αγώνα, με 11-7. Ακολούθησε νέο σερί, 6-0, των γηπεδούχων αυτή τη φορά, για το 13-11, στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Διαδοχικές εναλλαγές στο προβάδισμα με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 22-20, υπέρ του Ολυμπιακού. Εύστοχο τρίποντο της Αλεξανδρή στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου, για το 25-20 των "ερυθρολεύκων". Η διαφορά ανέβηκε στο +8 (28-20), με νέο καλάθι της διεθνούς γκαρντ. 6:11 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με καλάθι της Σταμολάμπρου η διαφορά έφτασε πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (32-22). Με επιμέρους σκορ 16-4, στη δεύτερη περίοδο, για τον Ολυμπιακό το σκορ έφτασε στο 38-24, στο 4:42. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +18 και το 51-33 για τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 7-0, μείωσε σε 40-51. Η Αλεξανδρή σταμάτησε με εύστοχο τρίποντο στο σερί αυτό για το 40-54. Άστοχες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες μετά τα μισά της περιόδου. Στο 2:52 του δεκαλέπτου η Φοντέιν βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, μετά από αρκετή ώρα, κάνοντας το 60-46. Η Μόργκαν έφτασε τους 18 πόντους και μείωσε σε 60-50, για τον Παναθηναϊκό. Μετά από πολύ ώρα η διαφορά έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους, με τη Δίελα να ευστοχεί έξω από 6,75 και να μειώνει σε 55-62. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-63 και τη διαφορά στους τέσσερις πόντους για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -18 και ισοφάρισε σε 63-63, με τη Μούλη, 8:27 πριν τη λήξη του αγώνα. 7:33 ο Παναθηναϊκός παίρνει το προβάδισμα με τη Ρίντ (67-65), για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες και εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3 πόντους (74-71), με καλάθι της Λύμουρα, 1:40 πριν το τέλος. Η Κόστοβιτς μείωσε κάτω από το καλάθι σε 74-73 και η Ρίντ επανέφερε το +3, κάνοντας το 76-73, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τη σειρά των τελικών σε τρίτο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7, Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 10(2), Φοντέιν 14(1), Νικολοπούλου 11(1), Κόστοβιτς 13, Ντέιβις 7.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Μόργκαν 26(2), Μούλη 8, Λύμουρα  5(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6(2), Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4.