Φινάλε «γκραν γκινιόλ» με νικητή τον ΠΑΟΚ

Written by  Οκτ 16, 2021
Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο ΠΑΟΚ επικράτησε, εκτός έδρας, των Χανίων με 73-71.
Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο ουσιαστικά στην αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά και αποφασιστικά στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 22-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και 39-25 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν στο δεύτερο μισό, ροκάνισαν τη διαφορά στο -9 (48-57), στην τρίτη περίοδο και έκαναν την ολική επαναφορά στα τελευταία λεπτά μειώνοντας στο -3 (69-72). Πιο ψύχραιμο στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού το σύνολο του Κώστα Κεραμιδά, διατήρησε το προβάδισμα και με το τελικό 73-71 πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, μετά από τρία χρόνια κόντρα στα Χανιά, στην Κρήτη.  Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ η Αντιγόνη Χαιριστανίδου με 18 πόντους και την ακολούθησαν Παυλοπούλου και Χολιβάι που σημείωσαν από 14. Για τις γηπεδούχες τέσσερις παίκτριες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Ντέλιτς με 20, Λόγκαν με 16, Ροντρίγκεζ με 14 και Χάρις με 13.

Δεκάλεπτα: 10-22, 25-39, 48-57, 71-73

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Ντέλιτς 20(1), Λόγκαν 16, Ροντρίγκεζ 14(2), Τσιχλάκη 2, Χάρις 13, Ψυχογιού, Οικονομάκη 2.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 14, Στάνλεϊ 4, Χαιριστανίδου 18, Μακιτάλο 4, Παυλοπούλου 14(3), Κατσαμούρη 2, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου 7, Στοϊλκοβιτς 2.