Δεν άντεξε στη Ρωσία ο Ολυμπιακός

Written by  Οκτ 28, 2021

Για την 3η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Eurocup Γυναικών ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στη Ρωσία, κόντρα στη Nadezhda και γνώρισε την ήττα με 88-70, στην αναμέτρηση των δύο αήττητων του ομίλου και έπεσε από την κρυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ακολουθήσει το ρυθμό της αντιπάλου και παρέμενε κοντά στο σκορ. Στην συνέχεια όμως η Ναντέζντα βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει με 46-30 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η Ναντέζντα στην επανάληψη διεύρυνε τη διαφορά (69-43 στο 30′) με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αντιδράσει και τελικά να χάνει τον αγώνα με 88-70.

Δεκάλεπτα: 23-18, 49-33, 69-43, 88-70

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Δίελα, Νικολοπούλου 11(2), Σταμολάμπρου 17(2), Τόλφρι 5(1), Βίτολα 13(1), Αλεξανδρή 5(1), Κούπερ 4, Φουράκη 2, Χάμπλιν 2, Σταμάτη 11(3).