Πάλεψε αλλά λύγισε στην Πολωνία ο Παναθηναϊκός

Written by  Νοε 03, 2021

Για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup Γυναικών, ο Παναθηναϊκός, ηττήθηκε με 76-60, στην Πολωνία, από την Πολκοβίτσε, της Άρτεμις Σπανού.

Μπήκε δυνατά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε μπροστά με 17-16. Στην συνέχεια, όμως, η Πολκοβίτσε, ανέκαμψε, πήρε τα ηνία και το προβάδισμα με 40-32 με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 40-37 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με την πολωνική ομάδα, ωστόσο, να βρίσκει τις λύσεις και να ξεφεύγει με 59-47 (30’). Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, η Πολκοβίτσε κράτησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη 76-60.

Η Ριντ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και ακολούθησε η Χολμς με 14. Για την Πολκοβίτσε η Μαβουνγκά είχε 23 πόντους και η Σπανού 17. Η Ελληνίδα φόργουορντ αγωνίστηκε 34:40 λεπτά και είχε επίσης 6 ριμπάουντ (4 αμυντικά και 2 επιθετικά), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-32, 59-47, 76-60

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 6(1), Χολμς 14(2), Λύμουρα 12(3), Ριντ 20, Στακ 6(2), Μπουντούρη, Κωτούλα, Μυλωνάκη 2, Βιντσιλαίου.