Νίκη γοήτρου στο φινάλε των ομίλων

Written by  Δεκ 02, 2021

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον Α’ Ομιλο του Eurocup Γυναικών ο Παναθηναϊκός. Επικράτησε με 85-73 της Χατάι στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ωστόσο, δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να φτάνει στο +6 (28-22). Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και με όπλο την άμυνα ξέφυγε με 53-35 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η τουρκική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την αντεπίθεση της εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της στα τρίποντα και τα λάθη του Παναθηναϊκού. Μείωσε στους 9 πόντους (66-57 στο 30′), αλλά η ελληνική ομάδα βρήκε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 85-73

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Νταρά (Γαλλία), Πανόφ (Βόρεια Μακεδονία)

Δεκάλεπτα: 28-22, 53-35, 66-57, 85-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 28(1), Λύμουρα 7(1), Στακ 4, Χολμς 25(4), Κάιζερ 21, Κωτούλα, Μπουντούρη, Χατζηνικολάου.