Σπουδαία νίκη για Ελευθερία Μοσχάτου

Written by  Φεβ 23, 2022

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, η Ελευθερία Μοσχάτου, επικράτησε εντός έδρας, με 76-61, του ΠΑΟΚ.

Το σύνολο του Μάριου Δεσποτάκη μπήκε δυναμικά και αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα πήρε από τα πρώτα λεπτά διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (23-8). Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον αγώνα και μείωσε τη διαφορά. Οι γηπεδούχες ωστόσο δεν έχασαν το προβάδισμα και κυρίαρχες κάτω από τη ρακέτα, διατήρησαν τον έλεγχο, ανέβασαν εκ νέου στην τελευταία περίοδο τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ελευθερία Μοσχάτου-ΠΑΟΚ 76-61
Διαιτητές: Κατραχούρας-Σκανδαλάκης-Ασλανίδης
Δεκάλεπτα: 23-8, 39-31, 60-47, 76-61
Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 6, Νάτσκου, Φεράρι 12(4), Στεφανίδου, Σμιθ, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 25(4), Χάιντερ 31(1), Τσέρου.
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 11, Μάντεν 21, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 12(1), Κατσαμούρη, Τόλη, Καρλαφτη 5(1), Κιλαζιδου, Κουινόνες 8.

9. Ελευθερία Μοσχάτου 13

*Εκκρεμούν οι αγώνες Ολυμπιακός – ΟΑ Χανίων (7η Αγωνιστική), ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (8η Αγωνιστική), Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα (10η Αγωνιστική),ΟΑ Χανίων-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου (12η Αγωνιστική), ΠΑΟΚ-Νίκη Λευκάδας (12η Αγωνιστική)