Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι κορυφής

Written by  Μαρ 16, 2022

Για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, στο εξ αναβολής ντέρμπι κορυφής, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό, στο Κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος", με τις "ερυθρόλευκες" να επικρατούν με 81-76 , κλειδώνοντας την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας στα play-off.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 14η αγωνιστική, με πολλές διακυμάνσεις, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” με 81-76 και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει των play off της Α1 Γυναικών, καθώς βρίσκεται πλέον στο 2-0 στην κανονική περίοδο απέναντι στις “πράσινες”, αν οι δύο ομάδες βρεθούν αντιμέτωπες.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (21-15, 13′), ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (21-21, 16′), για να ξεφύγουν και πάλι οι “πράσινες” (40-31 στο 21’30”, 44-36 στο 23’15”). Η εικόνα άλλαξε στο τέλος της τρίτης περιόδου με τις “ερυθρόλευκες” να παίρνουν το προβάδισμα (54-56, 29’30”). Το προβάδισμα άλλαξε χέρια, αλλά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενες είχαν τον πρώτο λόγο και έφτασαν στη νίκη.

Στον έτερο αγώνα εξ αναβολής αγώνα της ημέρας για την 14η αγωνιστική, η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε 71-56 της Νίκης Λευκάδας (παρατάχθηκε με επτά παίκτριες) εντός έδρας. Η Ελευθερία ξέφυγε νωρίς (20-7, 4’30’’), η Νίκη πλησίασε στο δεύτερο μισό (28-22, 21’50’’), αλλά η διαφορά μεγάλωσε και πάλι (41-27, 28’40’’), για να φτάσει η γηπεδούχος ομάδας στην τελική επικράτηση.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 76-81

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τσολάκος-Ζακεστίδης

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16 (10ρ., 7 α.), Φιτζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1), Σταμάτη 20 (4/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1τρ. 8ρ. 8 α.), Δίελα, Βίτολα 12 (10ρ.), Χάμπλιν 8