Πέρασε από τη Σαντορίνη η ΑΕΚ Περιστερίου

Written by  Απρ 13, 2022

Την έβδομή της νίκη στο Β’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Α2 Μπάσκετ Γυναικών πέτυχε η ΑΕΚ Περιστερίου, αφού στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης Αγωνιστικής επικράτησε της ΑΕ Σαντορίνης με 53-47 στο νησί των Κυκλάδων.

Γράφει ο Θοδωρής Νταλαγιώργος

Το παιχνιδι σημαδεύτηκε από ένταση και πάθος με τους ανθρώπους των γηπεδούχων να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία των Γεωργόπουλου και Σπυρλιδάκη. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ Περιστερίου τερμάτισε στην 9η θέση, ενώ η ΑΕ Σαντορίνης με την ήττα που υπέστη βρέθηκε στην 7η θέση του πίνακα.

Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, αφού και οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία, ωστόσο προσέφερε συγκινήσεις στους περίπου 100 φίλους του μπάσκετ (πάρα πολλά παιδιά των ακαδημιών της ΑΕΣ μεταξύ αυτών) που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης. Η αναμέτρηση κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο 4ο και 5ο φάουλ της Μαριάννας Αξιοπούλου (6:19 πριν τη λήξη του αγώνα), αφού από εκείνο το σημείο κι έπειτα η ΑΕΣ που βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 47-44 δε σημείωσε καλάθι με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στην επικράτηση με σερί 0-9.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν σαφώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας ως κύριες εκφράστριες των προσπαθειών τους τις Κοντογεώργου, Κατσιμάρδου και Τζίβα έφτασαν σε προβάδισμα 10+ πόντων (9-19), το οποίο διατήρησαν μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (30-40, έχοντας φτάσει ακόμα και σε διαφορά 14 πόντων 23-37 λίγο πριν το ημίχρονο).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα άλλαξε άρδην με την ΑΕΣ να βελτιώνει την άμυνά και με σερί 9-0 έχοντας καθοριστικές στην αντεπίθεση τις Παπαμαρκάκη, Ρεντζεπέρη, Αξιοπούλου και Π. Τσούπα, μείωσε σε 39-42, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (43-44).

Δύο καλάθια των Παπαμαρκάκη και Τσούπα έφεραν έφεραν μπροστά την ομάδα της ΑΕΣ με 47-44. Κι ενώ σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Θοδωρή Μάμμου έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι η Αξιοπούλου χρεώθηκε με δύο ατομικά φάουλ φτάνοτας τα πέντε, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών τόσο στον πάγκο της γηπεδούχου ομάδας, όσο και στη κερκίδα. Η Μωραΐτη μείωσε σε 47-46, ενώ οι δύο ομάδες έμεινα χωρίς σκορ για περισσότερα από 3 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο και με 2:27 να απομένουν για τη λήξη του αγώνα η Βασιλάκη με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της (47-49), ενώ στη συνέχεια η Τζίβα αποδείχθηκε ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών διαμορφώνοντας το τελικό 47-53.

ΑΕ Σαντορίνης - ΑΕΚ Περιστερίου 47-53

Δεκάλεπτα: 11-23, 19-17, 13-4, 6-9

ΑΕ Σαντορίνης (Θοδωρής Μάμμος): Τσούπα Μ. 1, Μουντζιά, Σιγάλα, Αξιοπούλου 4, Ρεντζεπέρη 13, Παπαμαρκάκη 17 (5), Σπηλιώτη 4, Πετράκη 2, Παντζιαρίδης, Τσαβδαρίδη, Τσούπα Π. 6

ΑΕΚ Περιστερίου (Δημήτρης Ζαχαριάς): Μαλαπάνη, Βασιλάκη 3 (1), Καλαντζή, Γαβαλά 4, Νάου, Μωραΐτη 2, Κοντογεώργου 15 (1), Κατσιμάρδου 13, Τζίβα 16 (1).

Διαιτητές: Γεωργόπουλος, Σπυρλιδάκης/ κομισάριος: Παπαδημητρόπουλος

Η δεύτερη ομάδα που υποβιβάζεται από τον όμιλο μετά τον Ιπποκράτη Κω είναι ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου.