Με το δεξί στο Eurocup ο Παναθηναϊκός

Written by  Οκτ 27, 2022

Με νίκη άρχισε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του για τον Α’ Ομιλο του Eurocup Γυναικών. Μετά από καλή εμφάνιση επικράτησε στην Πολωνία της Λουμπλίν με 51-38 έχοντας για πρώτη σκόρερ την Τσάστιτι Ριντ με 21 πόντους.

Η ομάδα της Καπογιάννη ξεκίνησε με τις Κωτούλα, Παυλοπούλου, Θεοδωρομανωλάκη, Ριντ και Πότερ. Νευρικές στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες με αρκετά άστοχα σουτ με την Lublin όμως να προηγείται 7-4. Χάρη στην αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού και προσωπικές ενέργειες της Ριντ, οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 7-8 ενώ στο τελευταίο λεπτό με τρίποντο της Παυλοπούλου έκαναν το 7-11. Η Lublin με δύο βολές έκανε το 9-11 όπου ήταν και σκορ περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα με την Αλεξανδρή και με σερί 2-9 έκανε το 11-20. Με δίποντο της Παυλοπούλου 2'21" πριν την ανάπαυλα η διαφορά πήγε στο +11 (15-26) ενώ με δική της ενέργεια και πάλι το σκορ έκλεισε στο 15-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έσφιξε και άλλο την άμυνα του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 20-34. Η Αλεξανδρή με ένα κλέψιμο και 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 20-38. Η Lublin βρήκε ελεύθερα σουτ και γρήγορα μείωσε σε 29-40 λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Αυτό ανάγκασε την Καπογιάννη να καλέσει ταιμ άουτ. Στην επόμενη φάση η Ριντ με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 29-43 ενώ με μία βολή η Lublin έκανε το 30-43. Στην τελευταία περίοδο ήταν άστοχες οι παίκτριες του Παναθηναϊκού και έμειναν χωρίς πόντο 4 λεπτά με την Lublin να πλησιάζει κάνοντας το 38-49. Η Ριντ με σουτ εντός παιδιάς διαμόρφωσε το τελικό 38-51.

Διαιτητές: Χάτζα (Φινλανδία), Ουρμπάνοβιτς (Λιθουανία), και Μπίντερς-Κόντερς (Λετονία)
Δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 38-51
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 10, Παυλοπούλου 9(1), Πότερ 4, Ριντ 21, Σωτηρίου 2, Μπουντούρη 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα 3(1), Θεοδωρομανωλάκη.