Σφράγισε πρωτιά και πρόκριση

Written by  Νοε 16, 2022
Για την τέταρτη αγωνιστική του Eurocup, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Lublin την οποία νίκησε με 67-59.
 Η ομάδα της Καπογιάννη ξεκίνησε με τις Κάρτερ, Παυλοπούλου, Χαιριστανίδου, Σωτηρίου και Πότερ. Η Lublin ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-8 ενώ με τρίποντο της Κάρτερ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-8. Στο σημείο εκείνο έσφιξε την άμυνα του και προηγήθηκε με 17-13 που ήταν και σκορ περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και με σερί 8-2 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων για πρώτη φορά κάνοντας το 25-15. Το ημίχρονο έκλεισε με 35-25. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός στα τρία πρώτα λεπτά έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 43-25. Η Lublin προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Παναθηναϊκός με την Πότερ και την Κάρτερ κατά κύριο λόγο έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι.  Στην τελευταία περίοδο η Lublin με εύστοχα σουτ μείωσε σε 53-47 ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στις επιθέσεις του. Η Κάρτερ μετά από ασίστ της Παυλοπούλου έδωσε ανάσα ευστοχώντας σε τρίποντο κάνοντας το 56-47. Στην συνέχεια η πολωνική ομάδα με πιο καθαρό μυαλό μείωσε κι άλλο με τρίποντο σε 61-57 τρία λεπτά πρίν την λήξη του αγώνα.  Ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το τελικό 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59