Προβάδισμα πρόκρισης για την Ελευθερία Μοσχάτου

Written by  Σεπ 21, 2023

Η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε με 62-47 της Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ, στη Ρουμανία, στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του EuroCup Γυνακών και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο Μοσχάτο στις 27 Σεπτεμβρίου (19.30).

Η Ελευθερία Μοσχάτου μετά το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε το ρυθμό της, πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε τη διαφορά στο +9 (28-19, 18’) με τις Ζεκ και Μπικλ να δίνουν πολλές λύσεις στην επίθεση.

Η Κλουζ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και κατάφερε να περάσει μπροστά με 41-40 (28’), αλλά η ελληνική ομάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 46-41, σκορ με το οποίο έληξε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ελευθερία Μοσχάτου διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, η Κλουζ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και με καλάθι της Κίσερ η ελληνική ομάδα έκανε το 62-44 (39’15’’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Ελευθερία να φτάνει στη νίκη με 62-47.

Διαιτητές Γιέφτοβιτς (Σερβία), Νίνκοβιτς (Σερβία), Βαρτάνοφ (Γεωργία)

Δεκάλεπτα: 11-11, 22-31, 41-46, 47-62

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Μπικλ 8, Κίσερ 10, Νάτσκου, Πάνγκαλος 5(1), Ζεκ 22(3), Σπαθάρου 9(3), Ταμπάκου, Τούρουντιτς 8