Μεγάλη νίκη για Ελευθερία Μοσχάτου

Written by  Οκτ 18, 2023

Εντός έδρας αναμέτρηση για την Ελευθερία στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup Γυναικών, με την ομάδα του Μοσχάτουνα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με 70-68 επί της Zabiny Brno.

Η ελληνική ομάδα είχε σε εξαιρετική μέρα τις Κάισερ (17π., 11ρ.) και Μπικλ (21π., 11 ρ.)  που τελείωσαν τον αγώνα με double double, η Ζεκ σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ οι παίκτριες της Κατερίνας Χατζηδάκης έδειξαν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στο τέλος όπου και κρίθηκε ο αγώνας.

Η Ελευθερία Μοσχάτου μπορεί να μην ξεκίνησε όπως θα ήθελε το παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε στο παρκέ και με τις Μπικλ, Ζεκ και Κάισερ προηγήθηκε  με 46-38 στο τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα έφτασε στο +10 (48-38, 21’45’’), αλλά η Ζαμπίνι Μπρνο αντέδρασε και πήρε εκ νέου τα πρωτεία στον αγώνα (56-53, 30’).

Η Ζαμπίνι Μπρνο διεύρυνε το προβάδισμά της κάνοντας το 62-55 (32’) για να γίνει το 67-60 (36’15’’), όμως η Ελευθερία Μοσχάτου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (67-66, 38’) με καλάθι της Ζεκ.

Η Μπικλ ισοφάρισε σε 68-68 (39’14”) και η ίδια παίκτρια έξι δευτερόλεπτα από το τέλος έδωσε προβάδισμα στην Ελευθερία Μοσχάτου με 70-68 σκορ το οποίο ήταν και το τελικό.

Διαιτητές: Τετίκ (Τουρκία), Γκιουνγκιόρ (Τουρκία), Ποντκοβίνσκα .

Δεκάλεπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Μπικλ 21(4), Κάισερ 17(4), Νάτσκου 2, Πάνγκαλος 5, Ζεκ 18(2), Λέρη 3(1), Τούρουντιτς 4.