Άγγιξε την ανατροπή στο τέλος

Written by  Οκτ 26, 2023

Για την 3η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών ο Παναθηναϊκος υποδέχτηκε εντός έδρας την Μπεσίκτας και μετρώντας δύο νίκες στους δύο πρώτους αγώνες, γνώρισε την πρώτη του ήττα με το τελικό 62-71.

Η ομάδα της Καπογιάννη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 14-4.

Η τούρκικη ομάδα αντέδρασε και με πόντους μέσα από την ρακέτα μείωσε και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 20-20.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με την Besiktas να περνάει πρώτη φορά μπροστά με 31-30. Το ημίχρονο έκλεισε 34-38 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος ένα γρήγορο αντιαθλητικό φάουλ και στην συνέχεια τεχνική ποινή στην Σωτηρίου, αποσυντόνισε την ελληνική ομάδα το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Besiktas και ξέφυγε στο σκορ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 56-44.
Στην τελευταία περίοδο η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε την διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία τρία λεπτά μείωσε την διαφορά στους 4 (59-63) αλλά η Besiktas ήταν εύστοχη στις βολές παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71.