Λύγισε στο τέλος

Written by  Νοε 01, 2023

Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε την Μέχελεν, στο κλειστό γυμναστήριο Χολαργού και γνώρισε την ήττα με το τελικό 80-84.

Στον πρώτο αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη είχε νικήσει 91-87 εκτός έδρας.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να ξεφεύγει με 10 πόντους (19-9, 6’30’’) με τρίποντο της Σταμολάμπρου. Η ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο μπροστά με 29-20.

Με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με υψηλά ποσοστά από τη γραμμή των 6.75μ. το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να κρατά τη διαφορά φτάνοντας στο +12 (48-36, 18’) με καλάθι της Παυλοπούλου,

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του β΄ημιχρόνου (60-49, 23’15’’) με τη Μέχελεν να μειώνει σε 62-58 (26’30’’). Η ελληνική ομάδα επέστρεψε και η Σταμολάμπρου με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +9 (29’15’’).

Η Μέχελεν δεν τα παράτησε πλησίασε στους τρεις πόντους (74-71, 36’30’’), η Χαιριστανίδου έδωσε ανάσα με δυο καλάθια (78-71), όμως η βελγική ομάδα έφερε το παιχνίδι στον πόντο  (78-77, 35’45’’) και προηγήθηκε με 81-80 (38’20’’). Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση στο τέλος με τη Μέχελεν να φεύγει νικήτρια με 84-80 από το κλειστό του Χολαργού.

Διαιτητές: Χασάνοφ (Αζερμπαϊτζάν), Κούτσιρεκ (Τσεχία), Τσέντερ (Ρουμανία)
Δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 10(2), Τζόουνς 17(1), Παυλοπούλου 9(1), Ρέιντζ 15, Σταμολάμπρου 18(4), Αλεξανδρή 3(1), Χαιρισταντίδου 4, Κωτούλα, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκη 2.