Στα playoffs του EuroCup ο Παναθηναϊκός με ανατροπή

Written by  Νοε 23, 2023
Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την τρίτη του νίκη στο πλαίσιο του 5ου Ομίλου του EuroCup Γυναικών επικρατώντας στο κλειστό του Χολαργού με 66-64 της Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα από τη Σλοβακία.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα, καθώς είχε προβλήματα στο α’ ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη που της έδωσε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, ήταν άστοχος, ενώ υπέπεσε και σε πολλά λάθη. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Σλάβια Μπάνσκα Μπίστριτσα να πάρει από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 17-10 (7’30’’) και 20-12, (10’).

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να αντιδράσει, όμως η ομάδα από τη Σλοβακία πατούσε καλύτερα στο παρκέ και ξέφυγε με 15 πόντους (36-21, 14’50’’) με τις Μούγιοβιτς και Μπούρα να έχουν κάνει τη ζημιά.

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά και με καλάθι της Τζόουνς ισοφάρισαν σε 50-50 (27’50’’).

Η Αλέιν έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στις πράσινες 54-53 (31’30’’) με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία στο σκορ.

Με την Παυλοπούλου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 4 πόντους 61-57 (36’10’’) αλλά η Σλάβια ισοφάρισε σε 62-62 (37’45’’). Το τέλος ήταν δραματικό με την Αλέιν να κάνει το 64-62 (39’ 06’’), ακολούθησε καλάθι της Μούγιοβιτς (64-64, 39’19’’) και την Αλέιν από τη γραμμή των βολών να κάνει το 66-64 (39’48’’). Η Μούγιοβιτς στα 5,1 δευτερόλεπτα από το τέλος αστόχησε σε δύο βολές με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με 66-64.

Διαιτητές: Έγκερ (Αυστρία), Βαρτάνοφ (Γεωργία) Ζντράβκοβιτς (Σερβία)
Δεκάλεπτα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλέιν 20, Τσβίτκοβιτς 8(1), Τζόουνς 14, Παυλοπούλου 12(2), Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Σταμολάμπρου 6, Θεοδωρομανωλάκη 2,